01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
Mise 12: Navigace a let v čase (Originální manuál strana 3-19 Navigation and Timing) - 23. 02. 2007
Autor: Harm | (6712 přečtení)
Každý stíhací pilot potřebuje vědět kde je a kde je bojiště. Tento trénink úkol zahrnuje používání letecké elektroniky F-16, která poskytuje informace při navigaci. 
Inerciální navigační systém.

K primární navigaci F-16 pomáhá INS (Interial Navigation System), který spočívá v laserovém gyroskopickém kompasu, který vám sděluje polohu. Když letadlo se pohne z této polohy, stabilizovaný gyroskopický kompas toto sděluje INS, který neustále vypočítává novou polohu letadla. INS pomáhá v určování polohy, ale nenahrazuje GPS (Globální Poziční Systém). Tento systém přijme informace z družice a vypočítá pozice vašeho letadla. GPS data nejsou používány přímo v F-16, ale GPS data jsou používána pro aktualizaci INS v případě, že jsou data ztracen v důsledku nepřátelského rušení.

Ve všech misích máte řadu steerpointů (bodů obratů), které jsou body na terénu a jsou zavedeny do INS.


obrázek 1


Steerpointy jsou číslovány v pořadí ve kterém je pilot musí proletět. Ve většině případů je prvním steerpointem na trase steerpoint 2 a další body vás zavedou nejdříve k cíli a pak ke steerpointu 1. To obvykle bývá letiště. Pilot F-16 si může sám vybrat specifický steerpoint a tím obdrží informace na HUDu, HIS.

Pokyny k řízení.
Změna označení steerpointu v kokpitu je možná s použitím tlačítek na ICP (integrovaly ovládací panel). Obrázek 2 ukazuje ICP s těmito šipkami spolu s primárními informacemi na HUDu. Když změníte steerpoint, změní se i číslice na DED (Data Entry Display). Změnu steerpointu se změní i na DED displeji stlačením talčítka STPT na ICP.


obrázek 2

Obrázek 2 také ukazuje informaci o steerpointu, která je umístěná ve spodním pravém rohu HUDu. Horní informace ukazuje ETE (Estimated Time Enroute - předpokládaný čas na trase), kde je uveden čas v minutách k označenému steerpointu při vaší současné rychlosti letu. Spodní strana řádek ukazuje vzdálenost v námořních mílích k označenému steerpointu oděleného symbolem ">" za kterým je uvedeno číslo označeného steerpointu. Například, "014>05" označuje že jste 14 námořní míli od steerpointu 5. Stiskem "S" dostanete následující steerpoint, "SHIFT+S" dostanete předchozí steerpoint.Let k vybranému steerpointu.
K letu k vybranému steerpointu použijete informace HSI, HSD a HUD. Máte-li vybrán NAV mód v DED, objeví se vám značka ve tvaru diamantu-kosočtverce která zobrazuje v HUDu vybraný steerpoint - polohu v prostoru, který je ve vašem zorném poli. Tento diamant je pozemní bod - steerpoint leží nad ním, bude tedy korespondovat se souřadnicemi steerpointu. V této tréninkové misi je cílový diamant umístěn nad mostem, který je jedním z bodů tohoto bojového úkolu. Tento diamant je současně bodem v NAV AG módu. Diamant se nezobrazuje v AA módu, protože je velmi podobný symbolu, který se používá pro zobrazení uzamčení cíle raketou AIM-9.


obrázek 3

Dvě další řídící značky jsou zobrazené v HUDu. První značka skládá ze svislé linky nad kursovou stupnici HUDu. Tato pevná svislá linka je vycentrovaná a pevná. Pracuje spolu s další svislou linkou umístěnou na kursorové stupnici. Jsou-li obě linky za sebou a splývají v jedinou svislou linkou, jste na správném kursu, který vás dovede rovnou k označenému steerpointu.

Poslední a pravděpodobně nejdůležitější řídící značka je "Tadpole", které se skládajá z malého kroužku s připojenou linkou - ocáskem. Tato značka (ocásek) ukazuje vždy směr letu k vybranému steerpointu. Pamatujte si, že indikátor směru letu reprezentuje let v prostoru. Naproti tomu Tadpole poskytuje pouze dvourozměrnou informaci. Je tedy nutné dávat pozor na nadmořskou výšku.

HSI
HSI (Horizontal Situation Indicator) poskytuje informace o směru, kurzu, poloze a vzdálenosti k vybraného bodu. Může to být stanice taktické vzdušné navigace (TACAN) nebo vybraný steerpoint v INS. Na displeji jsou informace zobrazovány ze satelitního pohledu. Tvé letadlo je uprostřed a kolem jsou indikátory kuzru a polohy.


obrázek 4


HSD stránka MFD
INS značky můžete také vidět na MFD s HSD stránkou (Horizontal Situation Display). Pro aktivaci stránky HSD, stiskněte "2" pro 2-D kokpit pohled. Stiskněte "]" cyklujte pravým MFD až uvidíte HSD stránku s fixním leteckým křížem v středu displeje (obrázek 5). Směr předepsaného letu je zobrazený linkami spojujicími steerpointy. Steerpointy jsou reprezentovány kroužky a vybraný steerpoint bliká. Pro let podél zobrazené trasy k vybranému steerpointu, stačí mířit pevným symbolem letadla uprostřed vždy k blikájícímu kroužku. HSD je rychlá informace o vaší pozici na trase letu. Stiskem "F11" snížíte rozsah HSD stupnice a "F12" zvýšíte rozsah stupnice.


obrázek 5

Jednou nevýhodou používání HSD na MFD je to, že máme pouze dva MFD a na jednom z nich bude obvykle zobrazene radarová informace. To je někdy závadou, protže musíme použít tento MFD k zobrazení jiných informací.

Let k označenému steerpointu na čas.
Řídící značky letu v kurzu jsou jednou částí navigace. Sledování času je druhou částí. V kampaních Falcon 4.0, je důležité dorazit k cíli včas. Když si plánujete svou misi, každý steerpoint má odpovídající požadovaný čas ETA (Estimated Time of Arrival ). F-16 má několik displejí pomoci kterých se vám podaří dorazit do správného místa v požadovaném času. První z nich je displej v DED. Stiskněte STPT knoflík na ICP k zobrazení dat steerpointu v DED.


obrázek 6

Čas zobrazený v DED je stejný čas jako na vašich hodinkách, jako by jste byli ve světě Falcon 4.0. Doporučujeme udržování a hlídání nastaveného času ve Falcon 4.0, v době když jste vletěli do hry. Od té doby čas bude rychle ubíhat než zvolíte kampaň a proto by jste si měli srovnat čas po startu.

První časový údaj v DED (obrázek 6) je TOS (Time Over Steerpoint) je čas ve kterém máme vybraný steerpoint dosáhnout.

Druhý časový údaj je ETA (Estimate Time of Arrival) předpokládaný čas za jaký se dostanete k vybranému steerpointu.

Teď jsem zařadil obrázek panelu ICP, protože se liší od původní verze Flacon 4.0. Sám nevím jestli to jen posledními podifikacemi samotného programu nebo použitým kokpitem. Porovnejte si obrázek 7 s originálním manuálem na str 3-19.


obrázek 7

Další časový údaj nazýván ETA (Estimate Time Emroute) a je zobrazený v spodním pravým roh HUDu. Znamená čas, spočítaný v souvislosti s vaši momentální rychlosti, za jaký se dostanete k vybranému steerpointu. Jak to tedy udělat, abychom se dostli ke steerpointu včas? Jednoduše, v F-16 vám DED ukazuje přesnou rychlost letu jakou musíte letět k vybraný steerpoint abyste tam byli v plánovaném čase. Pro jednodušší sledování rychlost letu a nadmořské výšky upravte HUD (stiskem "Ctrl H"), pak se vám jak výška tak i rychlost zobrazí na HUDu v digitální podobě vpravo a vlevo na HUDu. Jestliže přizpůsobíte svou rychlost letu informacím z DED pak dosáhnete steerpointu ve správném čase. Na obrázku 8 máte popsány co jednotlivé značky znamenají a kde jsou umístěny.


obrázek 8

Počáteční podmínky:
rychlost letu: 400 uzlů
nadmořská výška: 5.000 MSL
seřízením škrticí klapky: blízko bojového nastavení, před steerpointem 4
zbraňový mód: NAV
Konfigurace: podvozek zasunut podvěšeny 6x Mk-82

Popis mise.
V této misi startujete na hloubkovou trasu (obrázek 1). Budete potřebovat zručnost k vykonání této bojové mise, kde musíte dostat bomby na cíl a včas. Použijte avioniku, ovládání rychlosti letu a kursu letu k přesnému průletu trasy. Budete používat HSD, DED a HUD, budete cvičit navigaci pomocí steerpointů dokud se nedostanete k cílovému steerpointu 6 a pak k steerpointu 1 v požadovaném času. Mise začíná na steerpointu 4.Postup:
  1. Nahrajte si tréninkovou misi "12 NAV and Timig" z Tactical Engagement.
  2. Stiskněte "S" až uvidíte "STPT 4" na DED.
  3. Nastavte škrtící klapky na rychlost letu podle DED. Srovnejte TOS ukazatel "<" s rychlostí letu. Tento ukazatel se zobrazí když máte vybraný steerpoint.
  4. Otočte letadlo vlevo nebo vpravo podle "Tadpole" pod indikátorem směru letu. Tak dosáhnete toho, že diamant bude zobrazen v HUDu. Můžete také použít stupnici kursu v HUDu pomocí vyrovnání vertikální řídící linky. Váš HSD poskytuje horní pohled na vaši trasu. Stiskněte "F11" nebo "F12" pro změnu rozsahu HSD displeje. To je užitečné pro zachování steerpointu na obrazovce MFD.
  5. Ověřte si svou vzdálenost, která zbývá k vybranému steerpointu ve spodním pravém rohu HUDu. Například, je-li tam "15>04" jste 15 mil od steerpoint 4. Když se dostanete ke steerpointu ( vzdálenost na HUDu jde na nulu), diamant klesne na HUDu dolu a zmizí.
  6. Vybrte si další steerpoint stiskem "S".  
  7. Obráťte se a srovnejte indikátor směru letu s "Tadpolem". Jakmile to uděláte, přizpůsobte vaši rychlost letu s TOS znakem "<".
  8. Opakujte předešlé kroky a cvčte pilotáž na dané trase.

Kontrolujte rychlost letu a řídící značky letu. Taktická situace diktuje rychlost a pozici vašeho letadla. Ale jste-li odhalení, neleťte dál pod 300 uzlů a nestarejte se o rychlost letu a značku "<". Je-li tam velká tanková bitva nepokračujtě rovně ale manévrujte a vyvarujte se létu nad ní. Nemusíte letět vždy naprosto přesně nad steerpointem.

Jestliže se vám podaří přiletět na místo dříve a máte-li se tam s někým setkat, pak udělejte otočku a kružte podle možností do doby setkání. Naopak nepodaří-li se vám dostat k steerpointu včas, je možné, pokud to situace umožní, vynechat ho a zkratit si cestu. Je nutno, ale zvažovat dané úkoly na jednotlivých steerpointech. Zjistíte, že je jednoduché ztratit čas, ale že je hodně tězké ho dohnat.

Moje postřehy
Vše je nutno velmi podrobně prostudovat. Neznáte-li a neovládáte-li tyto základy, pak nemůžete splnit ani jednu misi. No, když se vám to nedaří nastavte si v Setupu "Autopilot" na "Steerpoint". Pak stačí dát autopilota a on to zařídí sám.

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | tisk
Související články:
Mise 01: Základní ovládání letounu (Orig. man. strana 1-4 Basic aircraft handling) (01.04.2007)
Mise 02: Start (Originální manuál strana 1-3 Takeoff) REV.3 (01.03.2007)
Mise 06: Split S manévr v minimální výšce (28.02.2007)
Mise 07: Manévr Immelman (Originální manuál strana 2-16 High speed over the top maneuve) (27.02.2007)
Mise 08: Nízkorychlostní 'Over-the-Top' manévr a výstup z pádu (Originální manuál strana 2-19 Low-speed over the top maneuver and departures) (27.02.2007)
Mise 09, 10: Přistání (26.02.2007)
Mise 11: Přistání bez motorů (Originální manuál strana 3-11 (Flameout landing) (24.02.2007)
Mise 13:Air-to-Air radarové módy (Originální manuál strana 4-2 Air-to Air radar modes) REV.3 (22.02.2007)
Mise 14: 20 mm kanón. ( Originální manuál strana 4-14 20MM Cannon (Air To Air)) REV. 2 (21.02.2007)
Mise 15: AIM 9 Sidewinder. (Originální manuál strana 4-21 AIM 9 Sidewinder) (18.02.2007)
Mise 16: AIM-120 AMRAAM (Originální manuál strana 4-27 AIM-120 AMRAAm) (17.02.2007)
Mise 17 AIM 7 Sparrow. (Originální manuál strana 4-20 AIM 7 Sparrow) (16.02.2007)
Mise 18: Air-to-Ground radarové módy (Originální manuál strana 5-2 Air-to Groundr radar modes) Revize 1 (15.02.2007)
Mise 19: Bombardování s pomocí CCRP (Originální manuál strana 5-12 CCRP with unguided bombs) Revize 2 (15.02.2007)
Mise 20: Bombardování s pomocí CCIP (Originální manuál strana 5-17 CCIP bombing) REV. 2 (14.02.2007)
Mise 21: Bombardování pomocí DIVE TOSS (Originální manuál strana 5-23 DIVE TOSS WITH UNGUIDED BOM) REV. 2 (13.02.2007)
Mise 22: 20mm kanon k postřelování pozemních cílů (Originální manuál strana 5-28 20MM CANNON (AIR-TO-GROUND)) (12.02.2007)
Mise 23: Neřízené rakety - Rockets (Originální manuál strana 5-30 Rockets) (11.02.2007)
Mise 24: Řízené rakety - AGM-65 Maverick (Originální manuál strana 5-32 AGM-65 Maverick) (10.02.2007)
Jak odpálit Mavericka v SP2.... (10.02.2007)
Mise 25: Laser-Guided Bombs (Originální manuál strana 5-42 LASER-GUDED BOMBS) (09.02.2007)
Mise 26: AGM-88 HARM (08.02.2007)
Mise 27: Tankování ve vzduchu (Originální manuál strana 6-2 Air-To-Air Refueling) (07.02.2007)
Mise 28: Hrozba řízených raket. (Originální manuál strana 7-2 Missile threat reaction) (06.02.2007)
Mise 29: Ofenzivní BFM (Originální manuál strana 8-2 OFFENSIVE BFM) (04.02.2007)
Mise 30: Defenzivní BFM (Originální manuál strana 8-8 DEFENSIVE BFM) (02.02.2007)
Mise 31: Čelní BFM (Originální manuál strana 8-14 HEAD ON BFM) (01.02.2007)
Mise SP19: Bombardování s CCRP, POP-UP útok použitím VIP/OA/VRP (31.01.2007)
Mise 03, 04, 05 (00.00.0000)

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search