01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
AGM-154 JSOW - 27. 10. 2007
Autor: Harm | (5039 přečtení)
Všechny předchozí hloupé bomby (z ang. Dumb bombs) jako například Mk-82, 83, 84, ale i ostatní volně padající - sem patří i LGB (laserově naváděné bomby) nebo CBU (clusterové bomby) mají sice své klady (jako např. jsou laciné, lze jich dodat bolševikovi co hrdlo ráčí...), ale mají jednu podstatnou nevýhodu: docela malý dolet. Pravda, můžete namítnout (a někteří i nadávat co to kecám), že zrovna vás AAA a SAMy moc nerajcujou, ale opak je pravdou. Nejvíc ztrát v boji je způsobeno právě protivzdušnou obranou (když necháme stranou maníky ve flankerech a fulcrumech). Systém AGM-154A JSOW (Joint Standoff Weapon) byl vyvinut jako laciná, vysoce účinná plachtící zbraň se schopností zásahu mino dosah PVO (protivzdušné obrany) protivníka. Plachtění je skutečně unikátní vlastnost. Ale dost řečí, jdeme na věc:

Parametry
 • Dosah
  12 nm (24km): při útoku z nízké výšky (pro klasifikaci nízkých výšek útoku se v manuálu falcona používají výšky menší než 10.000 ft) bez použití pohonné jednotky
  40 nm (64 km): při útoku ze středních výšek výšky (10.000 - 25.000 ft) bez použití pohonné jednotky
  - >120 nm (200 km) při použití pohonné jednotky!!!!
 • Navádění
  pomocí GPS (Globální Navigační Systém přes družice) a INS (Inerciální Navigační Systém - prostřednictvím počítače uvnitř naváděcí jednotky) (AGM-154A+B)
  v závěrečné fázi se používá IR kamery a datalink z ostatních zdrojů (AGM-154C).

Druhy

AGM-154 A
základní model, obsahuje 145 jednotek BLU-97/B submunice, Každý bomblet je určen pro velké množství cílů: s průrazným usměrněným účinkem: specializované na ničení obrněných jednotek, tříštivé pro ničení materiálu a zirkoniové pro zápalné efekty. (Jediná bomba, kterou můžete naložit na púodvěsy v sp3)

AGM-154 B (není k dipozici v sp3)
Hlavici tvoří BLU-108/B z nám známého projektu (SFW - Senzorem Zapalovaná Munice: CBU-97). JSOW nese 6 BLU-108 / B. Každá submunice uvolní čtyři projektily (celkem 24 na zbraň), které za použití IR senzorů odhalí cíle. Potom zamíří k nim a co bude následovat není třeba popisovat. Je určena proti obrněným cílům.

AGM-154 C (není ve výzbroji F-16)
Používá kombinaci IR vyhledávače a obousměrného datového spojení s naváděcím střediskwem (asi nějakej maník u joysticků co koriguje správnost navedení). AGM-154C nwese BLU-111/B = varianta MK-82, 500lb všeobecně použitelné bomby, vybavený FMU-152 Joint Programmable Fuze (JPF) a je určená pro útoky na bodové cíle.Zkušenosti

Odpálení:

Symbolika je stejná jako u Mavericku: AG mód, na MFD stránka SMS OSB 6 vyberu střelu (AGM154A), zapnu napájení (OSB 7). Přepnu na stránku videa z střely (stránka WPN). Sundám krytku z optiku (U) zaměřím cíl na radaru a potompřesně podle videa a provedu odpal. To samé u zbývajících střel (odkrytkuju, zaměřím podle videa a odpálím)

Střelu jsem odhodil z výšky 20.000ft na vzdálenost 30nm a bez problémů zasáhla cíl (to plachtění je prostě dokonalý). Problém je pouze s zaměřením: na vzdálenost 30nm nemáte šanci zaměřit vizuálně pomocí videa střely (nevím jak je to ve skutečnosti, ale v simulátoru je obraz natolik tmavý bez podrobností, že můžetet odhadovat, na co zaměřujete). Nevím jak se to bude chovat při nastavených maximálních detailech v setupu (takový comp nemám)

Další zkouška byla opět z 20.000ft, ale tentokrát z 20nm. Zaměření podle videa střely je docela ucházející - hlavně na větší objekty. Zásah jistý. Zničeno velké množstv ícílů i v okolí cíle.
Závěr:

Bezpečný zásah i na 30nm - ale z větších výšek. Daň za vzdálenost je přesnost :( Takže když budete útočit na velké objekty (továrna, elektrárna) nebo shluk malých objektů - aby to bylo dobře poznat na radaru, klidně volte větší vzdálenost (a samozřejmě i výšku). 1000lb je dost velká nálož, aby v případě menší odchylky nesrovnala se zemí i okolí.

Když ale budete muset zasáhnout konkrétní cíl (radarovou stanici...) doporučuju 20nm nebo méně. Podle toho, kam si vzhedem k ohrožení troufnete - zjistíte při briefingu, jaká PVO se v okolí cíle nachází. Jestli jenom AAA, můžete se dostat blíž než když na vás čeká elita SAM.

A podobně jako u Mavericku klidně můžete odpálit všechny 4 střely ještě nez se dostanete do oblasti kontrolované PVO protivníka.

I tak je to docela bezpečná zbraň. I když na vás vypálí SAM a vy odhodíte JSOW z 20nm, máte ještě dost času na únikový manévr. Pamatujte, že žádný cíl není důležitější než váš falcon a falcony vaší letky.

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | tisk

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search