01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
Mise 27: Tankování ve vzduchu (Originální manuál strana 6-2 Air-To-Air Refueling) - 07. 02. 2007
Autor: Harm | (7702 přečtení)
Je snadné se cokoliv naučit přistupujeme-li k to tomu rozbitím celého problému na více částí, které následně podrobně prozkoumáme. V této tréninkové misi si přiblížíme "Zhoubu všech pilotů Falcona", to jest letecké tankování.

Následující položky jsou rozhodujícími komponenty nezbytné pro přiblížení a spojení s tankerem: Nadmořská výška, Poloha a Rychlost.
 V podstatě musíte vyrovnat polohu vodorovně, vertikálně a srovnat rychlost s tankerem tak, aby jste byl v zákrytu s tankerem a byl schopen spojení. Zní pěkně snadně, že ano? Ale jak na to?

Při přibližování se mimo jiné stáváte snadnou kořistí pro nepřátelské stíhačky, to je ta poslední věc o kterou by jste stáli při zkoušení spojení se s tankerem. To je pravděpodobně jediná věc, která vám znemožňuje spojení s tankerem.
Důležitý je indikátor směru letu. Pro spojení s tankerem musíme letět rovně a v jeho úrovni. Nejdůležitější věcí je umění zastavit rychlost letu a stoupání. Chcete-li se srovnat s tankerem nesmíte ze začátku dělat enormní korekce sklonu. Leťte rovně a v jeho úrovni. Vašim hlavním zájmem by měla být přesná korekce letu pro přiblížení. Budete dělat takzvaně pohyby "SEM TAM"

Obrázek 1

Proč se pohybujeme sem a tam? Protože se potřebujete vyrovnat s tankerem. Klíč k vítězství je velmi malých korekcích s použitím SMĚROVKOVýCH PEDáLŮ! Použití kniplu generuje příliš velké výkyvy, které se pak dost těžko srovnávají. Nemáte-li kormidla, požívejte nadefinované klávesy.
Řekli jsme si že klíč je ve velmi malých korekcích. Pamatujte si ale, že letadlo se nepohybuje jako automobil a když, tak to je spíš jako klouzání po ledě. Musíte předvídat a korigovat situaci předtím než korekci potřebujete. Podívejte se na tabulku 1, jak lze korigovat rychlost při přibližování v závislosti na vzdálenosti tankeru:

Vzdálenost ve stopách Nastavení rychlosti v knotech
Více než 6.000 stop (1 míle)
100 knotů
6.000 stop 60 knotů
5.000 stop 50 knotů
4.000 stop 40 knotů
3.000 stop 30 knotů
2.000 stop 20 knotů
1.000 stop 10 knotů
Tabulka 1


Trocha teorie
Musíme se naučit používat všechny přístroje, které nám pomůžou identifikovat tanker a nevedou nás až k němu. Ostatek už je jen na vás.

Dostanete-li se do situace, kdy nutně potřebujete palivo většinou máte dost málo času na nalezení tankeru. K tomu, aby se tento čas minimalizoval má F-16 dostatečné přístrojové vybavení. Významně vám k tomu pomáchá i systém AWACS.

Začni tedy ihned s požádáním o sdělení souřadnic tankeru. Stiskni "Q" a zobrazí se ti stránka AWACS. Vyber příkaz "Request vector to tanker" klávesou "4". Běhen krátké chvíle se ti ozve odpověď, např: Nearest tanker bearing 072, 50 miles, 110-X-ray". Znamená to že nejbližší tanker je od vás vdálen 50 mil na souřadnicích 72 stupňů a komunikovat s ním budeš na kanálu TACAN 110 X. Musíš zároveň zkontrolovat nebo nastavit TACAN. Na přepínaci Master mode přepněte na TCN.

Obrázek 2a Obrázek 2b

Přepnete do módu autopilota Combat pro vyhledání cíle - tankeru a necháš vše na autopilotovi. Ti odvážlivější to vezmou do vlastních rukou. Budete-li na dohled, je to jen na vás!

Obrázek 3

Nalezení tankeru
Teorii vzdušného tankování je lehké pochopit. Ve skutečnosti je to zcela jiné. Ohrožení stoupá právě při provádění vzdušného tankování.
První krokem při vzdušném tankování je najít tanker a nejsnadnější cesta k tomu je požádat o pomoc AWACS, který vám sdělí pozici nejbližšího tankeru. Dvakrát stiskněte "Q" a zobrazí se vám AWACS menu, pak stiskněte "4" pro volbu "Vektor to Tanker". AWACS vám sdělí pozici a vzdálenost k nejbližšímu tankeru. Navíc vám AWACS sdělí TACAN kanál tankeru, který vám bude poskytovat poslohu a vzdálenost tankeru na vašem HSI. Například, AWACS by mohl říct, "směr 090, úhel 19, 20 mil, 110 Yankee." Jakmile dostanete data TACAN kanálu z AWACS, jednoduše si nastavíte TACAN panel a přepnete přepínač módu na AA/TR pozici. Přepnutím přepínače na pozici "Backup" v CNI se zapne pomocný COMM panel (obr. 2a).
Další nastavení se provádí INSTR MODE přepínačem do pozice TCN (obr. 2b). Nyní máte nastaven vektor pozice a vzdálenosti tankeru podle dispozic AWACS i na vašem HSI. KC-10 tanker by se měl objevit na vašem radaru.
V této tréninkové misi se nalézáte přímo za tankerem. Můžete ale samozřejmě dělat opakované pokusy o spojení. Je to lepší ale udělat na první pokus. Více pokusů může také skončit vyčerpáním paliva a pádem. Nalezení tankeru KC-10 není součástí této mise, ale proti gustu žádnej dišputát.

Dohonit tanker
Naleznete-li tanker musíte si uvědomit že tanker neletí lineárně. Tanker se pohybuje po předem stanovené uzavřené dráze. Letí ale většinu doby rovně a ve stejné výšce. Jakmile ho požádáte o palivo, tanker zpomalí na 300 knotů a letí v ustálené výšce (20.000 stop). Je důležité přiblížit se k tankeru na 6 hodinách. Když jste 1 míli od tankeru musíte tankeru sdělit, že jste připraven doplnit palivo. Stiskněte "Y" a pak stiskněte "2" (Ready to refuel - připraven k doplnění paliva). Tanker by měl dát dolů tankovací rameno (někdy to udělá automaticky sám).


Používání odhadů "od oka"
1. Leťe za tankerem.
Nepokousejte se letět přímo za ramenem tankeru. Vstupní otvor pro palivo je vzadu za vaší hlavou a za žádných okolností nebudete vidět kam je směrováno rameno tankeru. Chlápci v tankeru tu práci udělají za vás. Takže leťte za tankerem a začnete se v umisťovat pod tanker.


2. Leťte v ustálené výšce - v horizontu.
Leťte k tankeru v horizontu. To je úplně stejně, jako řídit vozidlo. Nemůžeš sledovat silnici všude kolem a řídit ho tak účinně a bezpečně. Potřebujete řídit automobil a dívat se jen před sebe. To stejné aplikujte při letu pod tankerem - potřebujete letět v horizontu. Váš zrak by měl upřen na přístroje a vždy jen krátce pohlédnout na tanker. Ti kdož se cítí jako zkušení mohou použít i sledovací pohled na cíl "4". To je jako ve skutečnosti, ale to musíte být fakt dobří.
3. Sledujte svou rychlost.
Nyní jste stabilizovaní, letíme ve stejné výšce paralelně s horizontem - jsme v podstatě vyrovnaní s tankerem. Co dál? Babo raď ! Rychlost! Jak rychle letíte? Zde je pár triků, který vám můžou posloužit.
Ujistěte se, že jste po užíváte digitální rychlostní indikátor ( "CTRL+ H"), který nahrazuje analogový letecký otáčkoměr. Je to velmi obtížné kontrolovat jak rychle letíte i pomocí této pásky. Nastavte si pokud možno i barvu popisek HUDu.
Ověřujte si to i pohledem na průtokoměr paliva. To poslouží k rozeznání rychlosti letu. Vaše spotřeba by měla být asi v rozmezí 2100- 2300. Pomalejší let způsobí, že se vám tanker vzdálí. Zřejmě bude vaše počáteční přibližování rychlost k tankeru větší, ale když se přiblížíte na dohled tankovacího ramene, potřebujete skutečně dobře zvládat svou rychlost. Je lepší zpomalovat postupně a pak použít i vzdušné brzdy a zkusit srovnat rychlost tímto způsobem.
Manuál říká, že se tanker pohybuje přibližně 300 knoty. Osobně jsem zjistil, že v konečné fázi potřebuji zpomalit asi na 297-300 knotů. V této rychlosti mohu dohonit tanker. Podle manuálu by mělo být vaše přiblížení někde mezi 300 až 305 knoty. Pokusil jsem se o to. Já jsem zjistil že i při 302 knotech je to příliš rychle. Přeletěl jsem tanker. Optimální rychlost ke pojení je 297 knotů.

Připojení k ráhnu - tankování
Jakmile jste pod leteckým tankovacím ramenem tankeru, můžete vidět řídící světla tankeru. Obrázek 4 ukazuje světla a co znamenají.
Řídící světla jsou optimalizována pro velké letadla jako B-52 a C-5. Je to uděláno úplně obráceně než v F-16. Informace o posouvání dopředu a dozadu jsou vpravo, kdežto rychlostní páka je v kokpitu vpravo. Informace o stoupání a klesání jsou vlevo, kdežto v kokptitu je knipl vpravo. Pak, aby se v tom jeden vyznal. V momentě, když nesvítí žádné světlo, jste tam, kde máte být. V tomto momentě dostanete žihadlo do zátylku. Někdo říká, že v tomto momentě se dává ruce pryč od řízení. Já bych to asi neudělal. Je určitě lepší mít polohu pod trupem v oku, ale to je možné ve skutečnosti, kdy vidíte "panoramaticky" a vidíte skutečný odstup.

Obrázek 4


Počáteční podmínky.
Rychlost letu: 300 uzlů
Nadmořská výška: 20.000 MSL
Seřízením škrticí klapky: na středním tahu
Zbraňový mód: NAV
Konfigurace: Podvozek zatažen

Popis mise.
Tato mise začíná ve vzdálenosti 1.000 mil od tankeru. Vašim úkolem je najít tanker a provést tankování za letu.

Můžete vyzkoušet tento úkol naporvné s nastavením Autopilot módu v bojovém módu COMBAT. Nastavte si v SETUPu hry položku REFUELING na SIMPLIFIED. Až to zvládnete v tomto módu, měli byste si také zkusit realistické nastavení.Postup:

1. Nahrajte si tréninkovou misi "27" Refueling v Tactical Engagement
2. Stiskněte klávesy CTRL+C v momentě, když se vám ozve varovná hláška BINGO-BINGO.
3. Stiskněte "Y" pro vyvolání tankovacího menu a pak stiskněte "1" pro vyžádání tankování.
4. Nalezněte tanker na vašem radaru.
5. Leťte nyní za tankerem v jeho hladině letu a rychlostí o které jsme již mluvili. Sledujte tanker na HUDu. Je lepší stisknout "D" a pak "END". Tím se radar zacílí na tanker. Pozor, aby jste náhodou neodpálili raketu, to by jste asi nenatankovali.
6. Jakmile se dostaneš k tankeru na vzdálenost 1 míle stiskněte "Y" a "2". Nyní nastává situace, kdy můžete použít to co jsme popsali v předešlých řádkách.
7. Sledujte rameno tankeru a malými manévry pomocí kniplu a pedálů se dostaňte pod trup tankeru. Sledujte řídící světla na trupu a čekejte až vám operátor tankeru zasune tankovací rameno do sacího otvoru.
8. V momentě kdy jste "plní", stiskněte "Y" a pak "3" ozmámíte ukončení tankování. Pak knipl dolů a hajdy na další úkoly.


Moje postřehy

Vše je nutno velmi podrobně prostudovat a vyzkoušet. Neznáte-li a neovládáte-li tyto základy, pak to nebudete mít jednoduché.

Mám-li mluvit pravdu pak musím říct, že kromě přežití v kampani, je to snad ta nejtěžší procedura. Mě osobně se to podařilo celkem 3x a to jsem se ještě jednou utrhl od tankovacího ramene.

No nepropadejte trudomyslnosti. Nikdo učený z nebe nespadl. Ha, ha vy můžete. Vymůžete použít i katapult ne!? Deprese stranou.

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | tisk
Související články:
Mise 01: Základní ovládání letounu (Orig. man. strana 1-4 Basic aircraft handling) (01.04.2007)
Mise 02: Start (Originální manuál strana 1-3 Takeoff) REV.3 (01.03.2007)
Mise 06: Split S manévr v minimální výšce (28.02.2007)
Mise 07: Manévr Immelman (Originální manuál strana 2-16 High speed over the top maneuve) (27.02.2007)
Mise 08: Nízkorychlostní 'Over-the-Top' manévr a výstup z pádu (Originální manuál strana 2-19 Low-speed over the top maneuver and departures) (27.02.2007)
Mise 09, 10: Přistání (26.02.2007)
Mise 11: Přistání bez motorů (Originální manuál strana 3-11 (Flameout landing) (24.02.2007)
Mise 12: Navigace a let v čase (Originální manuál strana 3-19 Navigation and Timing) (23.02.2007)
Mise 13:Air-to-Air radarové módy (Originální manuál strana 4-2 Air-to Air radar modes) REV.3 (22.02.2007)
Mise 14: 20 mm kanón. ( Originální manuál strana 4-14 20MM Cannon (Air To Air)) REV. 2 (21.02.2007)
Mise 15: AIM 9 Sidewinder. (Originální manuál strana 4-21 AIM 9 Sidewinder) (18.02.2007)
Mise 16: AIM-120 AMRAAM (Originální manuál strana 4-27 AIM-120 AMRAAm) (17.02.2007)
Mise 17 AIM 7 Sparrow. (Originální manuál strana 4-20 AIM 7 Sparrow) (16.02.2007)
Mise 18: Air-to-Ground radarové módy (Originální manuál strana 5-2 Air-to Groundr radar modes) Revize 1 (15.02.2007)
Mise 19: Bombardování s pomocí CCRP (Originální manuál strana 5-12 CCRP with unguided bombs) Revize 2 (15.02.2007)
Mise 20: Bombardování s pomocí CCIP (Originální manuál strana 5-17 CCIP bombing) REV. 2 (14.02.2007)
Mise 21: Bombardování pomocí DIVE TOSS (Originální manuál strana 5-23 DIVE TOSS WITH UNGUIDED BOM) REV. 2 (13.02.2007)
Mise 22: 20mm kanon k postřelování pozemních cílů (Originální manuál strana 5-28 20MM CANNON (AIR-TO-GROUND)) (12.02.2007)
Mise 23: Neřízené rakety - Rockets (Originální manuál strana 5-30 Rockets) (11.02.2007)
Mise 24: Řízené rakety - AGM-65 Maverick (Originální manuál strana 5-32 AGM-65 Maverick) (10.02.2007)
Jak odpálit Mavericka v SP2.... (10.02.2007)
Mise 25: Laser-Guided Bombs (Originální manuál strana 5-42 LASER-GUDED BOMBS) (09.02.2007)
Mise 26: AGM-88 HARM (08.02.2007)
Mise 28: Hrozba řízených raket. (Originální manuál strana 7-2 Missile threat reaction) (06.02.2007)
Mise 29: Ofenzivní BFM (Originální manuál strana 8-2 OFFENSIVE BFM) (04.02.2007)
Mise 30: Defenzivní BFM (Originální manuál strana 8-8 DEFENSIVE BFM) (02.02.2007)
Mise 31: Čelní BFM (Originální manuál strana 8-14 HEAD ON BFM) (01.02.2007)
Mise SP19: Bombardování s CCRP, POP-UP útok použitím VIP/OA/VRP (31.01.2007)
Mise 03, 04, 05 (00.00.0000)

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search