01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
Mise 24: Řízené rakety - AGM-65 Maverick (Originální manuál strana 5-32 AGM-65 Maverick) - 10. 02. 2007
Autor: Harm | (6124 přečtení)
Z AGM-65 Maverick jsou ve Falconu přístupné verze B, D a G. Verze B a D je možno na letoun naložit po 6-ti kusech, verzi G po kusech dvou a to ( všechny výše uvedené verze) na krajní A-G závěsníky. AGM-65 verze D a G je IR ( infračervená - horké cíle na studeném pozadí ) samonaváděcí střela určená pro ničení bodových, odolných nebo obrněných cílů. Verze B je naváděná optoelektronicky a není vhodná pro sníženou viditelnost. Maverick je po svém vypuštění schopen sledovat a přesně zasáhnout i pohybující se cíl. K tomu, aby střela zasáhla svůj cíl, jej musí po celou dobu letu "vidět". To je někdy u členitého terénu jako je Balkán problém zejména AI wingamnů, kteří útočí těmito střelami vždy tak, že sletí skoro nad zemi a pak střílí jeden Maverick za druhým pánubohu do oken. Symbolika Mavericku
Jedná se o sledovací okno na MFD pod zkratkou na OSB WPN, schopné jednonásobného zoomování. Pinky spínačem dostanete okna Mavericku v režimech NORM a EXP. V zaměřovacím okně ( obrázek 2 ) se nachází zaměřovací kříž vyhledávacího mechanismu hlavice ( seeker - hledáček) který ukazuje, kam se hledáček ( seeker ) právě dívá ve vztahu ke zbytku těla střely AGM-65. Střela může zasáhnout pouze ten cíl, který se ještě vejde do sledovacího okna, i když vidět cíle můžeme i mimo toto okno. Jinými slovy: pokud je kříž sledovacího okna mimo okno, střela už nezasáhne zde ( mimo sledovací okno viděný ) nalezený cíl. Na levém MFD vidíte nápis NOT SOI. Cíl na radaru byl již označen použitím HOTAS TMS UP( v SP 3 radar po označení dále neskenuje a obrazovka je černá) a zaměřovací hlavice se od paprsku radaru odpojila. Teď můžeme jezdit zaměřovacím křížem hlavice střely po zemi daleko pomaleji, než předtím radarem. Pohybem zaměřovacího kříže po oblasti cíle najdi konkrétní cíl (například vozidlo) a dalším povelem HOTAS TMS UP jej pro střelu označ. Pokud by jsi chtěl nyní změnit zaměření radaru na jiný cíl ( AWACS ti třeba řekne, že cíl je vlastní - Q2) použij povel HOTAS TMS DOWN a to dvakrát po sobě. Prvním povelem odpojíš hledáček radaru od cíle (zase s ním můžeš jemně pohybovat po zemi) a druhým povelem přepneš SOI zpět na FCR stránku. (změnit SOI = změnit aktivní MFD) Změnit SOI mezi oběma MFD lze i povelem HOTAS DMS DOWN.


Obrázek 1

Pravý MFD zobrazuje sledovací okno střely AGM-65 - její název je vypsán u OSB č. 6, tedy tlačítka vpravo nahoře. Tímto OSB se u A-G přepínají jednotlivé A-G podvěsy. Okno není zoomováno, viz tlačítko OSB 3 vprostřed nahoře. Sledovací okno u verze SP 3 už nepulzuje nad nalezeným cílem, kterým je mračno zvířeného prachu a za ním kdovíco, snad tank, snad náklaďák. Místo toho kříž hledáčku stále bliká, pokud není uzamčen na cíli. Bliká však bez ohledu na skutečnost, zda pod ním nějaký cíl je nebo není, tedy bliká pořád. Tím nám pouze sděluje, že střela není uzamčena na cíli. Jestliže nyní stisknu HOTAS TMS UP, střela se zaměří na cíl uprostřed kříže.

Obrázek 2

Slave mód
Sledovací okno AGM-65 je ve Slave módu sepnuto s pohybem kurzoru radaru. Na obrázku 2 je již radar odpojen od sledovacího okna do té míry, že cíl nalezený na radaru je téměř pod letounem, zatímco TD box na HUDu je v pozici daleko před letounem a kříž hledáčku hlavice střely je ještě stále ve sledovacím okně, které je již uzamčeno nad cílem a jak vidíte vpravo nahoře, AGM-65 D v dárkovém provedení je již na cestě k jeho oblažení. Jak se k tomuto dostaneme ? V GMT submódu A-G radaru posunujeme kurzorem radaru a vyhledáváme pohyblivé cíle. Cíle stojící se nachází v GM režimu. Jakmile cíl najdeme, označíme ho HOTAS TMS UP. Nyní došlo k odpojení sledovacího okna od kurzoru radaru, na obrazovce radaru i na HUDu bude symbol NOT SOI a budeme dále cíle hledat na MFD obrazovce stejnými klávesovými povely jako bychom pohybovali kurzorem radaru. Druhým HOTAS TMS UP povelem pak označíme hledáčku Mavericku jeho cíl, po čemž přestane zaměřovací kříž blikat a ustálí se na cíli. Pokud je tento v DLZ ( mrkni se vpravo na MFD ) můžeme pálit. Střela po stisku tlačítka pickle opustí závěs a řítí se na cíl. Na obrazovce MFD bude nyní tma, musíme odkrytkovat střelu pomocí povelu Uncage a až pak se objeví obraz hledáčku další střely. Po vypálení posledního "divočáka" dostaneme na MFD WPN zprávu WPN OFF, což značí, že nemáme žádné zbraně, které mohou použít tohoto režimu.



Boresight mód
Je mód, kdy cíle zaměřujeme pomocí TD boxu na HUDu, tedy vizuálně. Jakmile tedy na HUDu najdeme cíl ( samozřejmě po důkladném seznámení v briefingu s tím, co cíl je a co není ) najedeme na něj TD boxem pomocí šipek a označíme HOTAS TMS UP. Teď se stane totéž, co ve Slave módu: SOI ( senzor of interest - snímač zájmu - angličtina se někdy nedá překládat ) je nyní a opět MFD a opět následuje stejný postup. Obrazovku raději zvětšíme Pinky spínačem nebo příslušnou klávesou a najdeme zde cíl.
Před střelbou zkontroluj tři věci: zda je cíl v dostřelu Mavericku ( mrkni na DLZ a ukazatel vzdálenosti ) zda jsi s křížkem ve sledovacím okně a uvědom si, že hlavice Mavericku musí cíl vidět po celou dobu letu k cíli



Počáteční podmínnky
Rychlost: 400 kts
Výška: 4560 feets
Kurz: 270°
Mód: nav
Přípusť: 70%
Cíl: 4 n. m. před námi

Postup:

1: Zmraz simulaci. Přepni do A-G režimu. Pokud chceš, změň si digitální stupnici na HUDu. Jsi ve Slave režimu. Teď je SOI kurzor radaru a jím budeš vyhledávat oblast, kde jsou cíle. Nezapomeň - vidíš-li v oblasti, kde by cíle měli být dým, je jasné, že se vozidla pohybují a je nutné použít subrežimu GMT. Pokud je všude na zemi kolem cíle čisto, žádný prach z táhnoucích karavan, použij subrežimu GM. Sniž dosah radaru na 10 mil a vyhledej kurzorem radaru oblast cíle. Dbej na to, abys měl na jednom MFD přednastavenu stránku WPN (Mavericky, AGM-154, JSOW pumy atd.) na jednom z tlačítek rychlých přístupů k hlavním režimům - OSB 12, 13 a 14. Jakmile cíl označíš na obrazovce radaru, radar přestane skenovat a obrazovka MFD na stránce radaru (FCR) zčerná. Není nic snazšího, než mít na stejném MFD a vedlejším tlačítku nakonfigurovánu stránku WPN a hned vedle TGP (laserově naváděné zbraně). Po zčernání obrazovky pak stačí k přístupu na stránku WPN (obraz z hlkedáčku střely AGM-65 Maverick) přepnout povelem HOTAS DMS left OSB ze stránkuo FCR (radar) na stránku WPN. Následně je nutné střelu povelem Uncage odkrytkovat - odstranit krytku z její hlavice. Ta krytka je tam skrz namrzání, znečištění atd atd. Po odkrytkování uvidíš obraz cíle, u OSB 3 (ovládá se povelem HOTAS Pinky spínač) jako NORM a jak jsme si řekli, jde zvětšit na EXP. Obraz cíle se zvětší tak, jak u obrazu NORM ukazuje vnitřní okénko. Teď vidíte blikající zaměřovací kříž. Ten však bliká bez ohledu na skutečnost, zda pod ním je nějaký horký cíl nebo není. Ani u verze SP 3 není druhý reálný režim těchto střel a to studené cíle na horkém pozadí implementován. Křížem pomocí kurzorových kláves najedeš nad cíl a povelem HOTAS TMS UP ho označíš. Kříž přestane blikat, jakmile se uzamkne na cíli. Uznávám, že toho není moc vidět. Je to jenom počítač a tudíž zmenšenina obrazu. Teď udělej kontrolu, zda je vhodné střelu odpálit (tři kroky) a pal. Až do vyčerpání poslední střely můžeš:
a: odkrytkovat další střelu
b: vyhledat druhý cíl,
c: případně zvětšit obraz
d: uzamknout cíl
e: pálit další střelu
Když teď vypálíš a totéž zopakuješ ještě šestkrát, nemusíš misi ani rozmrazovat.
2: Rozmraz misi, přidej plyn, drž tak pěti stupňový sestup a pal a hledej a označuj a pal a hledej...
3: Jakmile sledovací okno MFD hlásí WPN OFF, jsi bez Mavericků. Proveď obrat od cíle za obranných protiopatření a mise je hotova. Nelítej nad cíl a nesestupuj k němu, jinak jsi hotový ty.


Taktika a využití AGM-65 Maverick
AGM-65 má poměrně velký dostřel a používá se ve výškách pod 10000 stop - to skrze různé opary a mračna, které snižují viditelnost. Jak bylo již uvedeno, tato střela je skvělá v boji proti obrněným bodovým cílům. Dalo by se říci, že je velmi vhodná proti tankům, BVP a podobným ruským obludám. Efektivita zásahů ze strany tvých AI wingmanů úzce souvisí s tvojí předešlou efektivitou a tím, jaký máš celkový rejting. Když zavelíš wingamnovi, aby napadl skupinu cílů pod tvým kurzorem a wingman ještě nese Mavericky, zaútočí první jimi. Vystřelí vždy dva kousky na jeden průlet. Vhodným velením můžeš dosáhnout toho, že wingman vystřelí všech šest střel na jeden průlet ale počítej s tím, že poslední střely už pálí hodně blízko cíli a ten ho vážně ohrozí.
AGM-65 je však ideální braní proti stanovištím SAMu i AAA. Na tyto hochy přilítneme v malé výšce tak, abychom se nepřipletli do cesty hlavňovým PL ( tedy pokud to jde ) prostředkům nepřítele a pak to s hnízdem SAM skoncujeme jedna báseň. Můžeme je tak pomalu a z velké dálky mimo jejich dostřel hezky zlikvidovat a otevřít cestu dalším leteckým jednotkám k dalším cílům nepřítele. Dalším prostředkem, který AGM-65 spolehlivě ničí jsou lodě a rovněž budovy, jako muniční skladiště, doky, palivové tanky atd atd..

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | tisk
Související články:
Mise 01: Základní ovládání letounu (Orig. man. strana 1-4 Basic aircraft handling) (01.04.2007)
Mise 02: Start (Originální manuál strana 1-3 Takeoff) REV.3 (01.03.2007)
Mise 06: Split S manévr v minimální výšce (28.02.2007)
Mise 07: Manévr Immelman (Originální manuál strana 2-16 High speed over the top maneuve) (27.02.2007)
Mise 08: Nízkorychlostní 'Over-the-Top' manévr a výstup z pádu (Originální manuál strana 2-19 Low-speed over the top maneuver and departures) (27.02.2007)
Mise 09, 10: Přistání (26.02.2007)
Mise 11: Přistání bez motorů (Originální manuál strana 3-11 (Flameout landing) (24.02.2007)
Mise 12: Navigace a let v čase (Originální manuál strana 3-19 Navigation and Timing) (23.02.2007)
Mise 13:Air-to-Air radarové módy (Originální manuál strana 4-2 Air-to Air radar modes) REV.3 (22.02.2007)
Mise 14: 20 mm kanón. ( Originální manuál strana 4-14 20MM Cannon (Air To Air)) REV. 2 (21.02.2007)
Mise 15: AIM 9 Sidewinder. (Originální manuál strana 4-21 AIM 9 Sidewinder) (18.02.2007)
Mise 16: AIM-120 AMRAAM (Originální manuál strana 4-27 AIM-120 AMRAAm) (17.02.2007)
Mise 17 AIM 7 Sparrow. (Originální manuál strana 4-20 AIM 7 Sparrow) (16.02.2007)
Mise 18: Air-to-Ground radarové módy (Originální manuál strana 5-2 Air-to Groundr radar modes) Revize 1 (15.02.2007)
Mise 19: Bombardování s pomocí CCRP (Originální manuál strana 5-12 CCRP with unguided bombs) Revize 2 (15.02.2007)
Mise 20: Bombardování s pomocí CCIP (Originální manuál strana 5-17 CCIP bombing) REV. 2 (14.02.2007)
Mise 21: Bombardování pomocí DIVE TOSS (Originální manuál strana 5-23 DIVE TOSS WITH UNGUIDED BOM) REV. 2 (13.02.2007)
Mise 22: 20mm kanon k postřelování pozemních cílů (Originální manuál strana 5-28 20MM CANNON (AIR-TO-GROUND)) (12.02.2007)
Mise 23: Neřízené rakety - Rockets (Originální manuál strana 5-30 Rockets) (11.02.2007)
Jak odpálit Mavericka v SP2.... (10.02.2007)
Mise 25: Laser-Guided Bombs (Originální manuál strana 5-42 LASER-GUDED BOMBS) (09.02.2007)
Mise 26: AGM-88 HARM (08.02.2007)
Mise 27: Tankování ve vzduchu (Originální manuál strana 6-2 Air-To-Air Refueling) (07.02.2007)
Mise 28: Hrozba řízených raket. (Originální manuál strana 7-2 Missile threat reaction) (06.02.2007)
Mise 29: Ofenzivní BFM (Originální manuál strana 8-2 OFFENSIVE BFM) (04.02.2007)
Mise 30: Defenzivní BFM (Originální manuál strana 8-8 DEFENSIVE BFM) (02.02.2007)
Mise 31: Čelní BFM (Originální manuál strana 8-14 HEAD ON BFM) (01.02.2007)
Mise SP19: Bombardování s CCRP, POP-UP útok použitím VIP/OA/VRP (31.01.2007)
Mise 03, 04, 05 (00.00.0000)

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search