01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
TMS - Target Management Switch - 06. 07. 2009
Autor: Harm | (6008 přečtení)
V tomto článku si kladu za cíl trochu popsat jednu velmi praktickou funkci HOTASu
 • TMS - Target Management Switch (správa cílů)
Základ napsal kdo jiný než velký  slavný a oblíbený Hammer. Vyštrachal jsem ho na pandoře, když jsem si nastavoval HOTAS. Protože rapidním způsobem zjednodušuje zaměření cíle a výběr módů radaru, rozhodl jsem se, že z toho udělám článek. 
  
HOTAS TMS se skládá ze čtyř povelů a to: up, down, left a right. Pozice left není obsazena.
Povely jsou nahrány na čtyřcestném přepínači - kloboučku na páce pilota.

HOTAS

1. TMS UP:
povelem můžeme dosáhnout v závislosti na právě zvoleném režimu radaru (tedy toho, co máme akorát na stránce FCR většinou na levém MFD) následujícího:
 • režim RWS: Příkaz SAM (=Označení cíle) - jinak: v režimu RWS (obdélníčky na FCR obrazovce) tímto povelem označíme cíl, na němž je umístěn kurzor radaru. K tomu si kurzorem radaru nad cíl musíme nejdříve najet.
 • režim TWS: Označení cíle - totéž, i v tomto režimu si musíme kurzorem radaru na cíl najet, abychom ho mohli tímto povelem TMS up označit.
 • režim ACM: Boresight subrežim - v režimu Dgft (kde se vybaví subrežimy ACM) povelem HOTAS TMS up dostaneme na HUD známý nitkový kříž Vasilije Zajceva k přesnému zaměření přesně vybraného cíle.
 • režim A-G: Označení cíle, na kterém dlí kurzor radaru
Aby nedošlo k mýlce, všechny body se vztahují pouze na povel HOTAS TMS up. Ten pracuje skoro výhradně vždy jako povel z mapy klávesnici, který se jmenuje označení cíle aneb designate target. Jak jste již pochopili, stává se povel designate target zbytečným a je možno ho z mapy povelů odstranit.

2. TMS right
zdee nám stisk přepínače do této polohy bude opět v závislosti na nastaveném režimu radaru provádět následující zrady:
 • režim RWS: Příkaz TWS - tedy z režimu RWS přepneme na režim TWS. Režim TWS je diametrálně odlišný od režimu RWS, protože cíle zde zobrazené na stínítku radaru (stránce FCR) jsou všechny tzv. sledované a to tedy znamená v režimu SAM. K čemu to je? Hned uvidíte.
 • režim TWS: Krokově po cílech - co to znamená? Pokud tedy předchozím stiskem přepínače HOTAS TMS doprava jste změnili režim RWS na režim TWS, následujícím stiskem HOTAS TMS right vám radar uzamkne některý z cílů na vaší obrazovce FCR. Zároveň se na HUDu i FCR objeví informace o uzamčeném cíli. Asi nemusím říkat, že vynikajícím a super vražedným doplňkem k tomuto režimu radaru je bojový režim MRM se symbolikou střel AIM-120 verzí B nebo C. Každý následující stisk povelu HOTAS TMS right bude tedy označovat další cíl. Když tedy budete vědět, že skupina cílů před vámi jsou bandité a natočíte letoun tak, abyste viděli tyto cíle i přes HUD, spatříte následující: stisknete TMS right, ukáže se vám první cíl na HUDu a s veškerou symbolikou, pokud je vzdálenost a AA vhodné, odpálíte AMRAAM a dál se o něj nestaráte. Stisknete opět TMS right a opět vám na HUDu naskočí cíl, třeba jen kousíček vedle toho prvního, což byste v režimu RWS těžko rozpoznávali. Odpal. Třetí stisk přepínače TMS right, třetí uzamčený cíl - odpal atd atd. Během sedmi až deseti vteřin jste takto schopni (při dodržení základních parametrů k tomu, aby raketa mohla cíl vůbec zasáhnout) vystřelit úspěšně všech šest nesených AIM-120, zahlásit winchester a vzdálit se k Neumětelům. Upozornění: uzamčený vlastní cíl tímto systémem nebude hlásit Buddy spike. Musíte perfektně vědět na co střílíte a co je cíl, na který střílíte. Využijte k tomu povelu Q 2 declare a titulků komunikace zobrazujícíchc se v levém horním rohu, které výrazně komunikaci zrychlují.
 • režim ACM: 30 x 20 Scanování - v režimu Dgft dostanete ACm režim 30x20.

3. TMS down:
 • režim RWS: STT-SAM-Vyhledávání - aneb povel return to search, česky řečeno zrušení označení cíle. I tento povel se v mapě kláves stává zbytečným.
 • režim TWS: STT-Vyhledávání-RWS - zrušení označení cíle a pokud není uzamčen žádný cíl, návrat do režimu RWS
 • režim ACM: 10 x 60 aneb ACM vertical . radar uzamyká všechno co je ve směru vztlakového vektoru letounu. Ideální pro dogfight.
 • režim A - G: opět návrat do vyhledávacího režimu aneb zrušení označení cíle.

4. TMS left:

není ve falconu implementován, ale nabízí se naprogramování pro Pinky switch. Ten má různou funkci v závislosti na SOI neboli  Senzor of Interest - jedná se o FCR (střelecký radar), WPN - video zbraně (Mavericky) a TGP (střelecký podvěs - LANTIRN) -  Nejčastěji slouží ke změně úhlu pohledu FOV - Field of view (normálnéí zobrazení, širokoúhlé, DBS1+2 (zvýšení podrobností obrazu speciálním procesem - Doppler Beam Sharpening mode - velmi podrobné, ale vyžaduje delší čas pro vytvoření zobrazení), EXP - expanded mode
 • FCR (TWS mod) - NORM, EXP
 • FCR (GM mod) - NORM, EXP, DBS1, DBS2
 • FCR (SEA + GMT) - NORM, EXP
 • WPN (video AGM-65D) - WIDE, NARROW  FOV
 • TGP (LGB, GBU) - WIDE, NARROW, EXP FOV

Pokud pochopíte a nastavíte TMS + Pinky, ušetříte si namáhavé zapamatování miliónu zbytečných tlačítek na Vašem joysticku - kdyz všechny potřebné (a životně důležité) funkce pro zachycení cíle máte na jednom 4 cestném přepínači.

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | tisk

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search