01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
AGM-88 Harm - 27. 10. 2007
Autor: Harm | (4788 přečtení)
Popis
AGM-88 HARM je navržena na ničení radarových stanic. Střela používá řídící radar, který zjišťuje, identifikuje a setřiďuje radarové cíle podle důležitosti. Střela může fungovat i nezávisle na mateřském letadle, ale je výhodně používat dokonalejší elektroniku umístěnou v letadle. Za pomoci HTS pro F-16 nebo APR-48 u F4G je možné přesně zaměřit konkrétní radar i v těsném obklíčení nepřítelskými radary.  EA-6B je nejvíc ze všech letadel UA-NAVY přizpůsoben vypouštění HARMů, ale jinak může HARMy nést jakékoliv letadlo.

HARM je střela vyvinutá podle zkušeností v boji s radary z Vietnamu (mise Wild Weassel - jedno letadlo na sebe soustředilo zaměření radaru a druhé, o pár fítů nahoře letělo letadlo s protiradarovýma střelama - nechtěl bych dělat tu návnadu: perfektně popsáno v knížce "Intrudery útočí"). Jeho výhodou oproti předchozím zbraním je širokopásmový detektor radarového signálu, počítačové zpracování signálu s naprogramovanými prioritami třídění hrozeb a rychlost Mach2. Protože v F-16 chybí specializovaná elektronika jako v F-4G a jiné letadlo nenahradilo funkci "chlapce v pozadí" (neplést s chlapcem v pr..."), závisí veškerá úspěšnost HARMu na jeho CPU a senzorech.

Odpálení střely:
Když zvládnete Misi 26 z manuálu, budete vědět skoro vše co potřebujete (HARM dokáže po zaměření sledovat i neemitující radar, ale podstatně spolehlivější je, když operátora radaru nějakou dobu zabavíte aby neměl čas radar vypnout dokud není zásilka doručena)

Taktika
SEAD mise mohou být klasifikovány jako "Ochraňuj jednotky" a nebo "Najdi a znič" "Ochrana jednotky" (obvykle se jedná o doprovod bombardérů... do hloubky nepřátelského území) zpravidla vyžadují uváženou volbu cílů a perfektní načasování. Můžou být vystřeleny preventivně bez zaměřeného radaru k zajištění bezpečného průletu svazu, ketrý máte za úkol ochránit (který operátor radaru si troufne zapnout vysílání když ví, že se kolem fláká pár natěšených HARMů). Vypálení na radar musí být načasováno tak, aby se HARM nacházel v blízkosti radaru právě v okamžiku, když chce zaměřit spojence a nebo když se bráněná letka dostane do akčního rádia stanoviště. Když je radar zneškodněn, je zbytečné likvidovat celou SAM site, protože je nutné "obdarovat" i jiné radary po trase.

Pro mise "Najdi a znič" - platí taktika použitá a rozvedená ve Vietnamu: tým lovců si nemusí tolik všímat hrozeb nepřátelských radarů , protože jejich úkolem je likvidovat tyto radary. HARM si pamatuje umístění stanovišť radarů a letí mnohem rychleji než "Shrike" Poté co je zlikvidovám radar, jsou na řadě SAM rakety, pomocná vozidla, skladovaná munice.... K tomu je nejlepší použít CBU-87, což je tříštivá clusterová bomba určena na lehké i obrněné cíle.

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | tisk

   Zdroj: Harm

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search