01Verze falconaTréninkové miseNávodyZbraněDownloady07SierraHotelFórumPilotiOdkazyInterníWebteam
Mise 20: Bombardování s pomocí CCIP (Originální manuál strana 5-17 CCIP bombing) REV. 2 - 14. 02. 2007
Autor: Harm | (6383 přečtení)
Tato tréninková mise obsahuje použivání symboliky CCIP bombardovacího módu (Continuously Computed Imact Point). V CCIP musíte vidět cíl vlastníma očima. V CCIP vypočítává FCC bod odhodu a odhození bomb po souhlasu pilota. CCIP neustále - kontinuálně - vypočítává místo shozu bomby a prezentuje to na HUDu. CCIP a HUD zobrazují kam bomby dopadnou po stisku a někdy i podržení odhazovacího tlačítka. útok na cíl s použítím CCIP znamená činnost kterou piloti F- 16 nazývají "házení něčeho na něco". To první něco je CCIP pipper a to druhé je něco - cíl. CCIP bombardovací trojúhelník
V CCIP režimu je radar letounu F-16 používán pro získání přímé šikmé vzdálenosti k cíli. Obrázek 1 ukazuje bombardovací trojúhelník. Všimněte si, že přepona trojúhelníku je vypočítána přímo FCC letounu. Dodatkově informace, které potřebuje FCC k výpočtu řešení CCIP bombardovací problematiky jsou druh použité munice ( pilotem zvolené ) a parametry letu (rychlost, G, atd.) Radar průběžně určuje vzdálenost vůči zemi přední části letadla (zkrácený "AGR" pro "Air-to Ground Ranging").


Obrázek 1


Symbolika HUDu v CCIP
CCIP symbolika jednoduše spočívá v tom, že kruhový značkovač je připojen na konec naváděcí linie dopadu pumy, jak je vidět na obrázku 2. CCIP bombardovací pádová linie je připojena nahoře k indikátoru směru letu .


Obrázek 2

Bombardovací pádová linie dostala své jméno proto, že představuje trasu pádu pumy k zemi. Nejlepší technika pro útok na cíle s CCIP je umístit linii pádu pumy ve směru cíle. Tímto způsobem se značkovací kroužek s tečkou nakonec dostane na cíl a budete mít "věc" na "věci". Pamatujte si, že značkovač má vždy postupovat vzhůru po dráze bombardovací pádové linky. Obrázek 3 ukazuje cíl přes pádovou linku. Letoun je v tomto případě nakloněn v podélné ose.


Obrázek 3

To ale neznamená že to nelze udělat poněkud tvrdším způsobem - tvrdší pilotáží, ale je také méně přesné. FCC pak nemůže držet krok s prudkým manévrem letadla a nemůže vypočítat přesné CCIP řešení.

Ukazatel odkladu
Někdy je dolet pumy tak malý nebo naše výška tak vysoká, že skutečný bod dopadu není vidět. Na HUDu ale vidíme bod CCIP stále, jenom symbolika doznala minimální, ale velmi důležité změny. Na linii pádu pumy se objeví kolmá čárka jako v módu CCRP. Jestliže nyní ( obr. 4 ) uvolníš pumu, tato dopadne tam, kde vidíš tečku, ale teprve tehdy, až FCC odpočítá dobu potřebnou ke svržení pumy. Jak jsi asi pochopil, bleskově jsi přešel na CCRP mód, aniž jsi změnil CCIP. Jen musíš držet kurz a tlačítko pickle a čekat. Tady doporučuju pikovat nahoru za plné forsáže za účelem úniku z cílové zóny. Tři fléry a dva balíčky staniolu by neškodilo vyhodit jen tak pro parádu. Uvědomte si, že vystřelenou střelu musíte zmást, aby našla jiný cíl, ale ještě nevystřelenou zmate staniol i magneziová světlice daleko snadněji. Většinou znemožní operátorovi PLO vůbec něco zaměřit a vypálit. Pozor, CCRP od verze 1.10 a SP 1 je dramaticky změněn.


Obrázek 4

CCIP útočný profil
Je jím zcela jednoznačně hloubkový nálet. To znamená bez radaru, nízko při zemi a celkem pomalu. Nejlepší úhel klesání je mezi 10 až 45 °, ale o to se nestarej. To ještě probereme v taktice.


Obrázek 5

Vstup do mise
Je čas, abys dospěl v pilota a pochopil, že tohle je tvrdá práce, kterou zvládne jenom ten, kdo je dobře připravený. Tvůj úkol začíná už při briefingu. Pohleďme tedy na postup této mise jakoby jsi již byl v kampani. Jsi v plánovací obrazovce Misiion schedule kde v tabulce vlevo nahoře máš jedinou misi ( v kampani budeš mít na výběr mnohdy i kolem 20 různých misí ) kde vidíš, že vlevo je písmenko F - to je priorita mise. F je dost daleko od začátku abecedy a mise má tedy nízkou prioritu. V opravdové válce, jíž je i Falcon 4.0 může být z různých důvodů lehce zrušena. Další sloupeček je pojmenován Take off čili start a je tam časový údaj o době startu. Čas je zobrazen vpravo nahoře, dá se zastavit i zrychlit až 64 x. Pod sloupečkem s názvem role je uvedeno Deep strike, což znamená hloubkový úder. Dále je číslo skupiny ( může být jedna ale mnohdy i čtyři letky tvořené různými letouny jako A-10, B-52 EF -111 E atd. Poslední kolonka je status a pod ní nápis ingress, což znamená přibližování k cíli. Egress je odlet od cíle. Nápis ingress znemožňuje měnit nastavení výzbroje letounu, neboť jsi již v letu.
Pod tabulkou misí vidíš svou letku, momentálně tam trčíš sám. Pod tím je mise s názvem: Kyung-il oli rafinery a jako cíl je určena taktéž tato rafinerka. Mrkneme -li vpravo na mapu, vidíme něco zcela jiného: jako cíl je určeno Koksan AB ( air base ) a o nějakou oil rafinery v její blízkosti ani nezavadíme. Je to chyba programátorů, ale v kampani najdete také chyby plánovačů jako ve skutečné válce a je jen na Vás, jak se s tím vypořádáte. Právě proto postupujeme tak pomalu a všechno zkoumáme. První tři ikony vespod obrazovky nás nezajímají. Je to otazník, ATO a Order of battle. Zajímá nás však ta knížka, což je vysoce důležitá věc a je bezpodmínečně nutné se s ní seznámit a po updatu 1.09 si briefing v ní obsažený můžeme již vytisknout, což velmi oceňuji. Nahlédněme tedy do briefingu a co vidíme…



Your task (tvůj úkol): deep strike
Time on target 09:01:02 (Čas nad cílem)
Package elements: (složky skupiny) Cowboy 1, deep strike 1 x F-16C destroy landing lights and return home immediatelly ( znič přistávací světla a vrať se ihned zpět)

Pak seznam steerpointů a jejich parametry: dist = vzdálenost, head = kurz, IAS = rychlost, Alt = výška, comments = poznámka neboli popis činnosti na steerpointu.

Ordnance: (výzbrojní materiál) 2 x AIM 120B, 12 x Mk-82

Weather: (počasí)
Wind = vítr
temp = teplota
clouds = mraky
con layer = výška, kde se za letounem tvoří kondenzační stopa – vynikající návodce radarových operátorů SAMů.

Emergency procedures ( nouzový postup )
no alternate landing strip is currently available = žádná alternativní přistávací nudle není momentálně dostupná

Good luck = hodně štěstí popř. zlom si vaz.

Chybí zde potentital threat = možné ohrožení, kde je vypsáno jak nebezpečí na zemi ( AAA, SAMy, tak protivník ve vzduchu ale pozor, pouze to, co je výzvědné službě dostupné, mise bývá někdy zcela jiná.

Ikonka vedle, to kružítko, je úprava trasy. Zde si můžeš měnit parametry trasy jako je výška nad jednotlivými steerpointy, rychlost atd atd. Steerpointy můžeš taky rušit. Trasu k cíli můžeš měnit také přímo v mapě, kterou si zvětši tlačítkem vpravo nahoře přes celou obrazovku. Pravou myší vyvoláš místní nabídku a levou vybíráš. Spusť si translator zároveň s Falconem a překládej si, co jednotlivé kolonky znamenají. Můžeš si zobrazit kde má protivník známé stanoviště SAMů a AAA, pozemní jednotky, základny stíhačů a podle toho přemístit steerpointy a samozřejmě pak upravit rychlosti, časy nad nimi a výšky…

Další ikonka je munition vozík s pumou, kde můžeše letoun, pokud je ještě na zemi, naložit podle svého přání. Já v drtivé většině nakládám letoun zcela jinak, než mě to stanoví briefing. K tomu musíš znát účinky a vlastnosti munice nebo dalšího příslušenství, kterou nakládáš pro splnění té které mise.

Poslední ikonkou jak známo vlítneš rovnou do toho, ale tu ještě nechejme na pokoji.

Tvůj úkol: zničit přistávací světla na ranvejích

Protože jsem starý rebel tak prohlašuju, že tento úkol je čistá bejkovina. Ale pozor ! Za každou misi v kampani jsi hodnocen a to i do osobního deníku - logbooku. V misi můžeš být hodnocen pěti stupni jako ve škole: excellent, good, average, poor, horrible = paráda, dobrá, průměrně, uboze, strašně. Tedy od pěti do čtyř a tento rating vidíš ve svém logbooku jako průměr ze všech misí ve všech kampaních. Pod 4,5 jsi prostě slabý kus.
Takže ta světla. Ono s Mk-82 díru ani do světa ani do ranveje neuděláme. Jestliže koukneme na steerpoint č. 4 což je "strike" a mrkneme na kurz nad ním zjistíme, že je to 143 °. To je na jihovýchod, ale Koksan AB má dvě ranveje, z nihž jedna je 01 ( tedy 010 °) a druhá 23 ( tedy 230°). Takže nad letiště dolítneme naprosto nejnevhodnějším kurzem k tomu, abychom rozhodili přistávací světla a mohli zmizet. Letíme rovnou kolmo na obě ranveje. Bohužel jsme v misi, která se nedá editovat - tedy měnit. úkol můžeme a musíme splnit tak, jak si to v misi nikdy nemůžeme a nesmíme dovolit. Umožní nám to naučit se některé postupy, takže berme to jak to je.

Počáteční podmínky.
rychlost letu: 400 uzlů
nadmořská výška: 7.000 AGL
seřízením škrticí klapky: střední poloha
radarový mód: NAV
Konfigurace: 12x MK-84 a 2x AIM-120s

Cíl: Koksan AB
Poloha cíle: 358°, 46 n. m. bullseye
Naše pozice: před stpt č. 3
Kurz: 220°
Klopení: cca 10 – 15 °

Popis mise.
V této misi budete prakticky procvičovat bombardování pozemních cílů pomocí neřízených bomb a CCIP módů.

Postup:
V této misi bude létat a útočit s CCRP na různé cíle. Nejdříve to bude most asi 10 mil před vámi. Budete udržovat hladinu letu a zaútočíte na přední část mostu bombami MK-84 GP. Dále přenesete útok na druhou stranu mostu s pomocí CBU-87s. CBU je kontejnerová munice, také nazývána Cluster Bomb. Kontejner se otevře v předem definované výšce a vysype na cíl submunici. Protože tento typ munice zasáhne větší plochu než GB bomby, je lepší k ničení pohybujících se cílů.

1: Zmrazit simulaci Shift + F.
2: Přípust na 85 %, A-G mód klávesou end, F5 submód GM, nechejte zatím submód CCRP, který vás dovede k cíli. Kdo chce, klávesou Ctrl +7 nahodí na HUDu digitální stupnici. Dále klávesou End aktivujte A-G mód avioniky. Teď zjistíte, proč jste si přemapovávali klávesnici. Buďto myší a tlačítky OSB nebo klávesnicí N nastavte RP na 6, rozptyl na 175 ft klávesou L. Zmrazení máte pouze na výcvik, v misi na ně nemáte čas. Vidíte, kolik úkonů jste museli udělat ? Vše v tuto chvílí ztěžuje to, že jste kousek od cíle, v misi vylítnete z ranveje, kdo chce z pojížděcí dráhy a kdo chce, může začít z hangáru. Tam máte spoustu času si vše promyslet, jste už připraveni a nastavení si uděláte ještě na pojížděcí dráze.
3: A teď pozor. Váš aktivní steerpoint k němuž směřujete je trojka, ale cíl je na čtyřce. Na levém MFD si všimněte vysvíceného tlačítka STP, což znamená, že kurzor radaru je připojen k nastavenému steerpointu. Na stínítku radaru ( GM submód ) vidíte kvantum cílů. Už to začíná, jak se v tom vyznat ? Nijak. Prostě teď jenom přepněte na steerpoint 4 a stiskněte Num 0, tedy označte cíl. Naváděcí symbolika CCRP módu Vás navede vlevo, kde už vidíte Koksan AB. Mrkněte ještě na pozici kurzoru radaru v bullseye – měla by odpovídat souřadnicím cíle z průzkumu. Je to vlevo dole na levém MFD.
4: Odmrazte simulaci, srovnejte letoun na řídící linii a klávesou § přepněte na CCIP.
5: Potlačte letoun tak, aby kříž pevného zaměřovače směřoval kousek za cíl a držte jak kurz, tak klopení. V boji budete muset zapnout plnou forsáž a tím poletíte k cíli velkou rychlostí. To klade nároky na přesnost odhozu první pumy. Chvíli předtím, než dostanete kroužek se zaměřovacím bodem kam chcete, začněte s obrannými protiopatřeními, střílejte na střídačku fléry se staniolem.
6: Nezapomeňte, že svrhnete šest pum v řadě naráz a to s rozptylem 175 stop každou, proto se zaměřte na kraj cíle, tedy první ranvej z vašeho pohledu.
7: Jakmile odpadne poslední puma, začni tzv. odval. Musíš začít měnit jak výšku, tak směr letu a to kontinuálně, tvrdě ale plynule se 6 G tedy letoun zvedáš, převaluješ na záda a zatáčíš od cíle. Obsluhám kanónů i SA-7 znepříjemníš zaměřování, přičemž nezapomínáš ani na pokračování obranných protiopatření. Řekněme, že jsi odval provedl vlevo a nyní se od letiště vzdaluješ tak nějak v kurzu cca 90 °. Cíl zmizel z radarové obrazovky, steerpoint 4 je stále aktivní. Nyní by jsi měl mít připravený plán druhého útoku na cíl, který musí splňovat určitá kritéria, aby to nebylo předem jasné fiasko.

Opakovaný útok
Je vysoce riskantní. Pamatuj si, že tvoje hodnocení bude vyšší a na tvoji kariéru méně dopadne, když misi nesplníš ale vrátíš se se všemi letouny zpět, než když cíl zasáhneš a vrátíš se sám. Pokud má cíl vysokou prioritu a je nutné útok opakovat poté, co se první útok nevydařil, dodržuj následující pravidla: nikdy se nevracej ze směru, kterým jsi cíl opustil po prvním útoku. Odleť alespoň patnáct mil daleko, pak změň kurz o 90° a teprve až budeš mít jistotu, že se k cíli vrátíš z jiného směru, útoč znovu. Pokud možno vystoupej na alespoň 9000 fítů a použij CCRP mód. Jestliže je cíl bráněn funkčními SAMy, použij útok nazvaný loft. Je to CCRP způsob útoku, který spočívá v letu v minimální výšce maximální rychlostí v závěru útoku, přičemž tři míle od cíle letoun zvedneš se 4 G do 45° klopení a za obranných protiopatření držíš pickle tlačítko. Tato metoda má tu výhodu, že se letoun k cíli příliš nepřiblíží, pumu vysokou rychlostí nadhodí a jakmile puma vypadne ze závěsníků, následuje prudký obrat pryč od cíle a zpět k zemi za dalších obranných protiopatření. Tímto způsobem zvětšíš dramaticky dolet pumy, neboť letí vysokým obloukem velmi daleko. Metoda však není příliš přesná. Lépe řečeno: je tak přesná, jak přesně umíš udržet letoun na vodící linii. Ale délka letu, vítr, rozdílná hustota vzduchu a další faktory přesnost zcela jistě poněkud ovlivní.
Při opakovaném útoku se ti prostě nemůže stát, abys PL obranu protivníka znovu nachytal s trenýrkami na půl žerdi. Musíš si při briefingu zjistit, kde má PLO protivníka stanoviště a těmto se bezpodmínečně při opakovaném útoku vyhnout.

Postup
1: Máš stále aktivní cílový steerpoint a letíš nyní od cíle. Na TWS ti naskakují signály nepřátelského radaru jak AAA tak SAMů, pokud ještě nebyli zničeni. Zapni navigační mód klávesou PgDn, abys se mohl lépe orientovat.
2: Vzdal se nejméně patnáct mil daleko od cíle. Pak změň kurz o 90° a leť dalších dvacet mil už v minimální výšce a pokud to jde, vypni radar povelem Shift + F1. Totéž přikaž celé letce. Dle PL prostředků protivníka, které jsi identifikoval, zvol výšku přiblížení.
3: Znovu aktivuj A-G radar, zvol GM submód a CCRP. Pokud má cíl hlavňové PL prostředky, nikdy nezkoušej přilítnout v malé výšce a použít znovu metodu CCIP. Je to stejné, jako bys chtěl s letounem do cíle narazit. Zapni radar a proveď krátký "výskok" k získání odrazu radaru, pak radar zmraz a cíl zaměř CCRP metodou. Hned jdi zase k zemi. V tomto konkrétním případě zkus nalétnout tak, abys letěl rovnoběžně s oběma drahami, tedy kurz 010 nebo 230°. Nevyjde ti to ideálně, ale aspoň něco a druhou šesticí Mk-82 rozbiješ víc těch světel u ranvejí.
4: Deset mil před cílem zapni plnou forsáž, asi čtyři míle před ním pak zvedni letoun se 4G do 45° stoupání, více ne! Drž pickle, plnou forsáž a hlavně naváděcí linii, vyhazuj fléry a staniol. Jakmile se pumy uvolní, nejkratší cestou a co nejrychleji se od cíle vzdal. Zapomeň na jakékoliv experimenty a prohlížení si výsledků své práce, na to je video, po misi si ho přehraj, teď mazej pryč.

Obrázek 6

Taktika hloubkového útoku
Tenhle útok jsem použil jenom vyjímečně. Dokázal jsem tak sice vybombardovat letiště v Osanu plné Su-27 aniž mě někdo napadl nebo po mě stihla PLO včas vystřelit, ale stačí malá nepřesnost, trošinku špatný odhad a hodíš pumy někam jinam. Hloubkový nálet bez radaru, potichu jako zloděj, mimo letové trasy nepřátelských stíhačů, útok ze zcela neočekávané strany, nejlépe z týlu…V tom stresu je to hrůza, hloupé pumy padnou klidně o deset metrů vedle a to může znamenat jenom poškození ranveje a potom pámbů s vámi. To je jako hnízdo sršáňů a i když jsou tam jenom MiG - 19, mnoho zajíců, psova smrt. Třeba podzemní továrny jsou snadný cíl, v lesích je nějaká budova jakožto vstup do podzemí a tu sejmeš jedna báseň. Letiště protivníka, zvláště když má drtivou převahu v počtech, jsou tvrdý oříšek, ale výsledky jsou velkolepé. Každé je bráněné minimálně jednou baterií SAMu a jednou AAA. Ač jsem jenom SIM pilot, zapotím se při hloubkové misi možná stejně jako pilot bojový. Hloubkové mise trvají mnohdy i tři nebo čtyři hodiny a nervy, že mě CAP hlídky protivníka objeví, nebo mě najde PLO nepřítele, to by Hitchcok nevymyslel líp. U hloubkových útoků, při nichž chceš a víš, že budeš útočit z malých výšek, nesmíš zvolit klasickou munici jako Mk-82 nebo Mk-84, protože by tě smetl jejich výbuch. Musíš zde použít speciální munici s brzdícími padáky, modifikované verze Mk-82 a Mk-84 nesoucí název BSU 49 a BSU 50. Tuto munici zase nepoužívej na házení z velkých výšek. CCIP metodu hlavně nepoužívej na mobilní jednotky protivníka. Každá jednotka má PL prostředky a jakmile klesneš, vypráší ti kožich. Pozor na přelety nepřátelských mechanizovaných kolon, dobře si při briefingu prohlédněte, kudy poletíte a zda nepřelétáte v minimální výšce nad pozicemi protivníka. Korejci hází i škrpály a své chow chow psiska, jenom aby vás něčím sejmuli. Za letu od cíle pak pro jistotu kontrolujte situaci před sebou GMT submódem radaru.


Obrázek 7

V této tréninkové misi je možné natrénovat používání GMT AG radarového módu ke zjištění pohybujících se cílu a provedení útoku na ně s použitím CBU-87s. Použijte stejné procedury uvedené výše pro oba typy útoků. Před startem si nastavte AG radarový mód z GM na GMT stlačením klávesy F2. Vyberte CBU-87Ss tak aby se objevilo na SMS stránce MFD CBU-87. Nyní jste připravení k vyzkoušení obou typů odhozu CBU.


úspěný útok přeje Mira & Staňa

Zobrazen celý článek
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | tisk
Související články:
Mise 01: Základní ovládání letounu (Orig. man. strana 1-4 Basic aircraft handling) (01.04.2007)
Mise 02: Start (Originální manuál strana 1-3 Takeoff) REV.3 (01.03.2007)
Mise 06: Split S manévr v minimální výšce (28.02.2007)
Mise 07: Manévr Immelman (Originální manuál strana 2-16 High speed over the top maneuve) (27.02.2007)
Mise 08: Nízkorychlostní 'Over-the-Top' manévr a výstup z pádu (Originální manuál strana 2-19 Low-speed over the top maneuver and departures) (27.02.2007)
Mise 09, 10: Přistání (26.02.2007)
Mise 11: Přistání bez motorů (Originální manuál strana 3-11 (Flameout landing) (24.02.2007)
Mise 12: Navigace a let v čase (Originální manuál strana 3-19 Navigation and Timing) (23.02.2007)
Mise 13:Air-to-Air radarové módy (Originální manuál strana 4-2 Air-to Air radar modes) REV.3 (22.02.2007)
Mise 14: 20 mm kanón. ( Originální manuál strana 4-14 20MM Cannon (Air To Air)) REV. 2 (21.02.2007)
Mise 15: AIM 9 Sidewinder. (Originální manuál strana 4-21 AIM 9 Sidewinder) (18.02.2007)
Mise 16: AIM-120 AMRAAM (Originální manuál strana 4-27 AIM-120 AMRAAm) (17.02.2007)
Mise 17 AIM 7 Sparrow. (Originální manuál strana 4-20 AIM 7 Sparrow) (16.02.2007)
Mise 18: Air-to-Ground radarové módy (Originální manuál strana 5-2 Air-to Groundr radar modes) Revize 1 (15.02.2007)
Mise 19: Bombardování s pomocí CCRP (Originální manuál strana 5-12 CCRP with unguided bombs) Revize 2 (15.02.2007)
Mise 21: Bombardování pomocí DIVE TOSS (Originální manuál strana 5-23 DIVE TOSS WITH UNGUIDED BOM) REV. 2 (13.02.2007)
Mise 22: 20mm kanon k postřelování pozemních cílů (Originální manuál strana 5-28 20MM CANNON (AIR-TO-GROUND)) (12.02.2007)
Mise 23: Neřízené rakety - Rockets (Originální manuál strana 5-30 Rockets) (11.02.2007)
Mise 24: Řízené rakety - AGM-65 Maverick (Originální manuál strana 5-32 AGM-65 Maverick) (10.02.2007)
Jak odpálit Mavericka v SP2.... (10.02.2007)
Mise 25: Laser-Guided Bombs (Originální manuál strana 5-42 LASER-GUDED BOMBS) (09.02.2007)
Mise 26: AGM-88 HARM (08.02.2007)
Mise 27: Tankování ve vzduchu (Originální manuál strana 6-2 Air-To-Air Refueling) (07.02.2007)
Mise 28: Hrozba řízených raket. (Originální manuál strana 7-2 Missile threat reaction) (06.02.2007)
Mise 29: Ofenzivní BFM (Originální manuál strana 8-2 OFFENSIVE BFM) (04.02.2007)
Mise 30: Defenzivní BFM (Originální manuál strana 8-8 DEFENSIVE BFM) (02.02.2007)
Mise 31: Čelní BFM (Originální manuál strana 8-14 HEAD ON BFM) (01.02.2007)
Mise SP19: Bombardování s CCRP, POP-UP útok použitím VIP/OA/VRP (31.01.2007)
Mise 03, 04, 05 (00.00.0000)

   Zpět
 

 

Založeno na redakčním systému phpRS
Novinky - index search