AA střely Rusko

Autor: Stranger <stranger(at)falcon-4.com>, Téma: Zbraně, Vydáno dne: 10. 06. 2009

Popis raket AA-2 Atoll, AA-7 Apex, AA-8 Aphid, AA-9 Amos, AA-10 Alamo, AA-11 Apex, AA-12 Adder



AA-2 Atoll

Všeobecné údaje
Druh: Rear-aspect IR
Původ: SSSR
Datum uvedení: 1960
Navádění: kombinace
Rozměry
Délka: 9.5ft
Průměr: 5in
Hmotnost: 167lbs
Drag: 4
Výkony
Dostřel: 3.5nm
Rychlost: Mach 2.5
Max. G cíle: 3
Senzory
nechlazený IR (tzn. má menší citlivost)
Dosah senzoru: 4nm
Pole pohledu (FOV): 2°
Doba sledování cíle: 11sec
Limit sledování: 25°
SARH (AA-2-2)
Dosah senzoru: 5nm
Bojová hlavice
Druh: HE
Hmotnost: 13lbs
Smrtící rozptyl: 6ft

Atoll je přesná kopie amerických AIM-9B. Jak Sověti získali Sidewinder je záhadou. Existují dohady a fámy o špionáži, intrikách a čínském letadle které přistálo s nevybuchlým Sidewinderem v trupu. Atol má i omezené AIM-9B: protože má nechlazený detektor, může zachytit a sledovat cíl pouze ze zadní polosféry, nemůže sledovat cíl proti sluníčku, horké zemi (což tak si zastřílet na poušti) a je citlivý na fléry.. Střela musí být vystřelena v max. 30° kuželu ze vzdálenosti max. 2,5 nm. Tyto vlastnosti a pomalé sledování cíle naznačují, že i polovičatě provedený únikový manévr má solidní naději na úspěch.


AA-7 Apex

Všeobecné údaje
Druh: BVR Missile
Původ: SSSR
Datum uvedení: 1975
Navádění: kombinace
Rozměry
Délka: 13.5ft
Průměr: 8in
Průměr křidélek: 42in
Hmotnost: 551lbs
Drag: 7
Výkony
Dostřel: 19nm
Rychlost: Mach 3
Max. G cíle: 7
Senzory
IR
Dosah senzoru: 8nm
Pole pohledu (FOV): 2.5°
Doba sledování cíle: 10sec
Limit sledování: 20°
SARH
Bojová hlavice
Druh: HE
Hmotnost: 66lbs
Smrtící rozptyl: 50ft

SARH AA-7 verze je zhruba ekvivalent AIM-7 Sparrow co do dostřelu a vlastností. Apex také existuje v all-aspect IR verzi. Ruské taktické příručky doporučují vystřelení dvou těchto raket ke zvětšení pravděpodobnosti zásahu. Obě varianty mohou být vystřeleny v rozmezí 3 sekund.
AA-7 nikdy nedokázala demonstrovat své vysoké bojové výkony. Syrské Migy vystřelilené proti Izraelským stíhačkám v r. 1982 během invaze do Libanonu zklamaly na celé čáře. Jediná oběť střely v bojovém nasazení je sestřelený Mirage F-1 jihoafrického letectva Angolským Mig-23.

Obrana:
AA-7 může být ve velké vzdálenosti zmýlena šroubovitým manévrem vůči paprsku (válení sudů přes paprsek) s nebo bez chaffs. V menší vzdálenosti pomůže ECM, chaffs, fléry a prudký manévr mimo možnosti střely.



AA-8 Aphid

Všeobecné údaje
Druh: Dogfight střela
Původ: SSSR
Datum uvedení: 1975
Navádění: Fire and forget
Rozměry
Délka: 6.75ft
Průměr: 5in
Průměr křidélek: 17in
Hmotnost: 143lbs
Drag: 2
Výkony
Dostřel: 2.7nm
Rychlost: Mach 2.5
Max. G cíle: 12
TOF: 23sec
Senzory
all-aspect IR
Dosah: 5nm
Pole pohledu (FOV): 2.5°
Doba sledování cíle: 8 sec
Limit sledování: 20° kužel
Bojová hlavice
Druh: HE
Hmotnost: 13lbs
Smrtící rozptyl: 4ft

AA-8 Aphid (štěnice, krásné ködové označení) je první ruská raketa speciálně určená pro dogfight. Střela používá peltiérem (přetaktovávači procesorů Peltierovy články znají :)) chlazené IR detektory pro All-aspect IR schopnosti. Čidlo vyniká rychlou reakcí a tak ho můžete snadno vymanévrovat s “pouhými” 12 G :-O. Navíc má střela dost dlouhou dobu letu, což znamená, že se jí snadno nezbavíte. Hledáček “vidí” pod úhlem ±20° což znamená že střelu lze vypálit za mnohem nevýhodnějších podmínek než předchozí modely. Střela může být vypálena z letadla manévrujícího až s 8 G! Pro dosažení těchto vlastností návrháři obětovali velikost a dosah. Následkem toho musí Aphid explodovat u cíle aspoň pár stop aby bylo zajištěno těžké poškození. Sečteno a podtrženo, vlastnosti by se daly shrnout sloganem “Malý ale čiperný”.
Opět se střely v bojovém nasazení proti Izraelskému letectvu v rukou Syřanů moc nevytáhly. Že by přece jenom záleželo i na pilotech?


AA-9 Amos

Všeobecné údaje
Druh: útočná střela
Původ: SSSR
Datum uvedení: 1981
Navádění: SARH
Rozměry
Délka: 13.5ft
Průměr: 15in
Průměr křidélek: 36in
Hmotnost: 1,080lbs
Drag: 11
Výkony
Dostřel: 65nm
Rychlost: Mach 3.5
Max. G cíle: 4
Dostup: 91,863ft
Bojová hlavice
Druh: HE
Hmotnost: 220lbs
Spuštění roznětky: přiblížením
Smrtící rozptyl: 100ft

AA-9 je SARH (Semi-Active Radar-Homing) raketa dlouhého dosahu velmi těsně integrovaná s radarem MIG-31. Podobně jako střela Phoenix používaná u F-14 může Mig-31 vypálit rakety na 4 nezávislé cíle. Střela je původně určena pro likvidaci bombardérů a křižujících střel a tak není příliž schopna manévrů se kterými by si neporadila většina moderních stíhačů (to ale neznamená, že by se měla ignorovat: poměrně veliká hlavice můžer natropit velké škody i při nepřímém zásahu).
Střela nikdy nebyla použita v bojových podmínkách, ale test v 20.000ft prokázal úspěšný zásah rychle letících cílů v 200ft.

Obrana:
Obvyklou technikou je nasměrování radarového ozařovače na paprsek, ECM, chaffs následované prudkým obratem.


AA-10 Alamo

Všeobecné údaje
Druh: BVR střela (mimo viditelný dosah)
Původ: SSSR
Navádění: kombinace IR + SARH
Rozměry
Délka: 13.4ft
Průměr: 9in
Hmotnost: 560lbs
Výkony
Dostřel: 34nm
Rychlost: Mach 2
Max. G cíle: 8
Dostup: 90,000ft
TOF: 60sec
Senzory
All-aspect IR (AA-10b)
Dosah: 8nm
Pole pohledu (FOV): 2.5°
Doba sledování cíle: 16sec
Limit sledování: 20°
CW SARH (AA-10c)
Pole pohledu (FOV): 50°
Limit sledování: 55°
Bojová hlavice
Druh: HE fragmentace
Hmotnost: 86lbs
Smrtící rozptyl: 38ft

AA-10 patří do rodiny střel využívajících kombinace vyhledávání a navádění zahrnující SARH, IR, aktivní a pasivní radarové navádění. Raketa může urazit maximální balistickou vzdálenost 100 nm, ale praktická obálka rakety je omezena účinným dosahem senzoru eventuelně naváděcího radaru letadla, ze kterého je vystřelena. Pro Mig-29 při použití SARH verze je tato vzdálenost (při střelbě proti bombardérům střední velikosti) okolo 33 nm přičemž maximální vzdálenost pro vystřelení ze zadní hemisféry je kolem 12 nm. Alamo není skutečná “Dogfight” střela, ale může sledovat manévrování cíle až do 8G, což je dostatečné pro většinu letadel, ale letadla vyšší úrovně (a k nim falcon bezesporu patří) musí sahnout na dno svých max. výkonů (nebo se rozloučit s nákladem AG a nádržema)
Ruské taktické příručky doporučují vystřelení dvou raket ke zvětšení pravděpodobnosti zásahu. Je fakt, že pilot má možnost pálit po jedné nebo po dvojici. Pasivní radar střely je navržen pro sledování jiného radaru letounu. Zatímco je použitelný proti AWACSu, pro dogfight se moc nehodí.

Obrana:
Pro větší vzdálenost může být raketa zmýlena manévrováním k paprsku, ECM a chaffs. Když se přiblíží, přidejte plyn, odhoďte co se dá a proveďte obrat s 9G


AA-11 Archer

Všeobecné údaje
Druh: Dogfight střela
Původ: SSSR
Datum uvedení: 1992
Rozměry
Délka: 9.5ft
Průměr: 7in
Průměr křidélek: 20in
Hmotnost: 276lbs
Drag: 5
Výkony
Dostřel: 16nm
Max g: 45
Max. G cíle: 12
Dostup: 65,600ft
TOF: 23 sec
Senzory
Druh: All-aspect IR
Dosah senzoru: 16nm
Pole pohledu (FOV): 2.5°
Doba sledování cíle: 45sec
Limit sledování: 60°
Bojová hlavice
Druh: HE fragmentace
Hmotnost: 16lbs
Spuštění roznětky: radarem a přiblížením
Smrtící rozptyl: 16ft

AA-11 Archer v sobě kombinuje perfektní manévrovací schopnosti a ještě lepší pohotovostí senzorů. Pokud nevíš co to znamená, tak tohle dovolí útočníkovi zaměřit, vystřelit a sestřelit tvého falcona dřív než se naděješ – a to bez ohledu na výzbroj kterou neseš (jako např, AIM-9M). Jestli mu to dovolíš. Motor a citlivé senzory zajišťují schopnost zásahu na 20 nm pro čelní výstřel. Pro zlepšení již tak zatraceně dobrých vlastností obvykle bývá Archer integrován do systému sledování a zachycení cíle v přilbě pilota.

Obrana:
Archer je méně citlivý k flérám a prudkým manévrům než jeho starší bratříčkové. Při čelním souboji má AA-11 větší dosah než Sidewinder a tak může první zasáhnout cíl (ptáte se kdo má být tím cílem? No přece vy!)
Při normálním letu dává Archer výhodu prvního výstřelu. Při soboji jeden-na-jednoho může lepší pilot tyto výhody negovat – když si dobře načasuje vstup do souboje aby dokázal dřív použít svého sidewindera. V Multiplayer-furball nebo když je letadel větší množství může Archer poskytnout podstatnou výhodu protivníkům.


AA-12 Adder

Všeobecné údaje
Druh: střela středního doletu (obdoba AIM-120)
Původ: SSSR
Datum uvedení: 1994
Rozměry
Délka: 11.81ft
Průměr: 7.9 in
Průměr křídel: 13.8in
Hmotnost: 386lb
Drag: ????
Výkony
Dostřel: až 54nm
Max G: ???
Max G cíle: 12
Rychlost otáčení: 150° za s.
Dostup: ???
Senzory
Druh: aktivní radar
Dosah senzoru: 11nm
Bojová hlavice:
Druh: HE fragmentace
Hmotnost: 66lb

Poslední výkřik ruských inženýrů nese jméno AA-12 Adder. Vývoj začal v roce 1982 a poprvé byla představena na Moskevském aerosalónu v roce 1992, kde si okamžitě mezi novináři vysloužila přezdívku "Amraamski". Jestli vám to něco připomíná, tak AMRAAM je název pro AIM-120. Střela je ruská obdoba americke AIM-120. Byla vyvinuta k použití proti faktickým i strategickým letadlům, vrtulníkům, křižujícím střelám, laserově naváděným bombám stejně i na likvidaci raket středního a dlouhého dosahu (AIM-120 a AIM-54 Phoenix).
 
Za navádění a řízení je odpovědný setrvačný autopilot, v počátku letu s drobnými korekcemi z letadla, asi od 11nm přechází na plně aktivní navádění podobně jako AIM-120. Když si zapnete rušičku, opět se podobně jako AIM-120 automaticky přepne na pasivní senzor a navádí se na zdroj rušícího signálu. Proti nemanévrujícím cílům může být vypálena ze vzdálenosti až 54nm!!! (což je víc než máme k dispozici s AIM-120). Aby to nebylo málo existuje vylepšená verze, kterou na vás můžou vypálit ze vzdálenosti neuvěřitelných 86nm. Tímto se stává ekvivalentem AIM-54 Phoenix. A aby to nebylo málo, některé verze mají namontované IR senzory aby i tak dost jistý zásah byl ještě jistější. Přepínání mezi IR nebo radrovým aktivním naváděním je řízeno počítačem a tak jestliže střela ztratí cíl a ten, jako na potvoru, nepoužívá rušičku, automaticky se přepne na IR - pokud je cíl v dosahu senzoru. Dobré, ne? (BTW. už máte sepsanou závěť?)

Obrana:
Bez svolení Standy (snad mě za to nesejme v nějakém budoucím souboji pěkně jedním Sidewinderem z 6 hodin) si dovolím citovat jeho odpověď Hawkisovi (bez toho láskyplného oslovení na začátku, aby se snad neurazil :))
"Zaprvé, Hawkisi, ty píííííp [cenzured], už jsi se zkoušel někdy boxovat s dvěma maníkama, co mají stejně dlouhý ruky jako ty? Neexistuje, aby jsi zvládnul souboj jeden na dva pokud protivník nese AA-12. U MiGů -19 nebo 21 je to v pohodě, ale u rovnocenných protivníků je postup jiný. Napřed je vylákej aby vystřelili svoje rakety, hned poté otoč čelem vzad a letem světem odpluj z DLZ střely. Chce to bleskovou reakci při obratu, jakmile protivník střely vypustí. Pozor, letí vždy dvě po třech vteřinách. No a když to uděláš po třetí, udělej obrat čelem vzad a když nikdo nevystřelí, sejmi prvního. AMRAAMem. Pak zase ber kramle, na druhého to zase nestačí, odpoutej se anebo si zavolej o pomoc. Nezkoušej jít s AIM-9 proti Archerům.
Zadruhé: nikdy neměj zapnutou rušičku, když na tebe letí AA-12 - rušička je pro ni maják.
Zatřetí: pokud to chceš mít spolehlivé, dělej to těsně nad zemí a v době, kdy tě rakety dohání obrať mašinu na záda a na chvíli nasměruj čumák do země. Samosebou to chce trošinku precizní pilotáž, ale střela vypočítá tvoji předpokládanou dráhu letu do země a tam taky skončí. Nikdy nezapomeň, že za první jde ještě druhá ! Tyhle manévry rypákem do země musí být dva po sobě."

Harm

  Vytištěno z www.falcon-4.com