SAM (Surface-Air missiles)

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Zbraně, Vydáno dne: 28. 02. 2009SA-2 "Guideline"

Všeobecné údaje
Systémy

Spoon Rest
Fan Song
Střely Patří mezi to nejtěžší, co Rusové dali dohromady - dokud se přepravuje, váží sestava skoro 100 tun. Systém musí být rozdělen na několik dílů, aby byl vůbec shopen přepravy. Díky tomu je SA-2 jen průměrně efektivní proti náhlým a rozšířeným útokům. Prostě není možné jí rychle přmístit. Veliká a raketa (podívejte se na obrázek v taktických referencí - odkud to překládám) je schopna snadnno zlikvidovat jakékoliv letadlo; raketa může nést i jadernou hlavici.SA-3 "Goa"

Všeobecné údaje
Systémy

Flat Face
Low Blow
Střely
SA-3 je obyčejně namontovaná na dvojici náklaďáků nebo tažena. Střely můžou být vypáleny přímo z náklaďáků na kterých jsou umístěny - doba potřebná k přípravě je minimální. Podobně jako SA-2 je i SA-3 jaksi "out of date" vzhledem k době uvedení do provozu (1950). Ať je to ale jakékoliv, pořád je schopna tvuj falcon sestřelit a ve spojení s ostatními AA systémy nejde jen tak ignorovat.SA-4 "Ganef"

Všeobecné údaje
Systémy

Long Track
Pat Hand
Střely
SA-4 je velká masivní střela, přepravovaná na dvojici tažených vozidel. Rychlost střely zněmožňuje pilotovi prostě obrátit a jednoduše jí uletět. Díky tomu není Ganef cíl, který lze jednoduše vymanévrovat.SA-5 "Gammon"

Všeobecné údaje Systémy
Bar Lock-B
Square Pair
Střely
SA-5 byla původně určena proti bombardérům létajícím ve vysokých výškách. Takže má střela vysoký dosah, velkou rychlost a velkou bojovou hlavici. I když raketa přímo nezasáhne moderní letadla jako je falcon, velká bojová hlavice může natropit dost škody. Nejlepší taktikou je okamžitě přerušit dosavadní kurz, zahájit únikový manévr s velkou ztrátou výšky. Legrace nastává, když to všechno pěkně provedete, tak vás dostane AAA - neboli flak.SA-6 "Gainful"

Všeobecné údaje
Systémy

Long Track
Straight Flush
Střely
Tento systém zahrnuje tři střely na taženém vozidle s odpalovacím zařízení a může být použit ve spolupráci s oddělenou radrovou jednotkou. To zajišťuje obrovskou výhodu v navádění raket.
První bojové použití SA-6 bylo v roce 1973 ve válce Yom Kipper (Izrael). Vlastnosti raket velmi překvapili Izraelce - aby ne, když jim v krátké době sundali 20 letadel v prvních dnech války. (veselé bylo, že SA-6 byly umístěny do ochranné obálky ZSU-23-4 a nebylo snadné se jim dostat na kobylku). Takže jim nezbylo než přeprogramovat RWR a ECM a efektivně je zneutralizovat. (jako zajímavost je nutné uvést, že ty samé SA-6 sestřelili kolem 50-ti syrských a egyptských stíhaček :))
I když jsou tyto raktey méně efektivní proti moderním stíhačkám a jejicm obranným systémům, není radno je podceňovat. Během války v Perském zálivu SA-6 sice nezpůsobila žádné ztráty, ale během Bosensko-Srbského konfliktu zapříčinila sestřelení F-16 v bezletové zóně v r. 1995.SA-7 "Grail"

Všeobecné údaje
Střely
Pro pilota letícího zlikvidovat pár pěšáků může být tento manpad nepříjemným překvapením. Střela má IR navádění, ale čidlo se nachází přímo na těle odpalovače. Tohle je slabina systému. Raketa musí být odpálena přesně na zadní polosféru letadla aby vůbec cíl uzamkla a proto je snadno "oblbnout" flérama. Navíc když už hlavice zasáhne letadlo tak vúbec není zaručené, že půjde k zemi. Takže ať si pěchota myslí co chce, je to hlavně obranná zbraň.SA-8 "Gecko"

Všeobecné údaje
Systémy
Střely
SA-8 obsahuje 4 odpalovače raket. Vozidlo je vybaveno vlastním radarem a v "kufru" 8 dalších střel pro rychlé opětovné nabití. Jeho vlastnosti - možnost rychlého přesunu a krátké doby připravenosti z SA-8 tvoří široce použitelný SAM systém a to i tam, kam by se ostatní systémy nedostaly.SA-13 "Gopher"

Všeobecné údaje
Systémy

Snap Shot
Střely
SA-13 je náhrada systému SA-9 "Gaskin". Na vozidle jsou umístěny 4 odpalovací rampy, ze kterých můžou nabídnout nějaký ten SA-9 nebo SA-13. Stejně jako SA-9 se SA-13 navádí na teplo "IR - All aspekt" ale je lépe vybavena proti flérám cíle (takže manévrovat s větším G a přesně načasovat). Také má radar který slouží k měření vzdálenosti k ujištění, zda cíl není náhodou mimo dosah - co to znamená? Že když jste mimo dosah rakety tak se za váma nepustí (aby si ochotně vyčerpala palivo a neškodně spadla/explodovala), ale najde si vašeho wingmana kterého jste nechali pár mil za sebou.SA-14 "Gremlin"
(BTW. Gremlins, nebyly to náhodou nějaký stupidní žravý zvířátka?)

Všeobecné údaje
Střely
Většinou jsou jimi vybaveni blátošlapové a podobné existence k ochraně před námi piloty. SA-14 je založená na SA-7 a má zhruba dvojnásobnou bojovou hlavici a dolet. Je zlepšená do té míry, že jí jen tak nezmýlí fléry nebo zmenčený IR profil cíle. Také je možné ji vypálit z více úhlů. Z těchto zlepšení vyplývá, že byste jí v žádném případě neměli podceňovat jako nějakou pěšáckou hračku. Tahle hračká tě sundá jedna báseň, když jí podceníš.SA-15 "Gauntlet" !!!!

Všeobecné údaje
Systémy

TTR
TAR
Střely
SA-15 je zlepšený SAM systém obsahující dvě sady 4 raket. Každý lauf má vlastní naváděcí systém, který je schopen sledovat až 48 cílů a automaticky je setřídit podle nebezpečnosti a vybrat 10 nejnebezpečnějších. Vzhledem k vysoké rychlosti (tady byste potřebovali Blackbird, abyste raketě uletěli), možnostem sledování a navádění bez ohledu na počasí je SA-15 jedním z nejnebezpečnějších SAM systémů. (dokud se o nich něvědělo tolik domnívalo se, že jsou shopny sledovat a likvidovat letící rakety - jako systém Patriot).Taktika
Existují tři základní kategorie hrozícího nebezpečí:
* AAA (protiletadlové dělostřelectvo),
* SAM (rakety země-vzduch)
* stíhačky.

Mezi AAA se zařazuje i věc, kterou piloti stíhacích letadel označují jako „manpad" (manuální odpalovací rampa). Jedná se o přenosné rakety země-vzduch s velmi omezeným doletem, které se odpalují z ramene. Dělostřelci a manpad nejsou ve výškách nad 10 000 stop příliš efektivní.
Další hrozba, kterou je třeba vzít v úvahu, jsou SAM. Rakety země-vzduch mají různý dolet v závislosti na typu, ale pro většinu platí, že je nemůžeš přeletět. Jinými slovy, tyto rakety tě mohou dostihnout a zasáhnout bez ohledu na to, jak vysoko Ietíš. Opačně to však neplatí. Některé SAM se nedokáží zaměřit na nízko letící cíle vůbec, ostatní jsou proti takovým cílům alespoň méně efektivní. Pokud největší nebezpečí hrozí od AAA a ručních raket, jako jsou SA-7 nebo SA-14, vyhni se jim a útoč ze střední výšky. Jestliže jsou největší hrozbou SAM stanoviště raket jako jsou SA-2 nebo SA-5, leť nízko.
Jak poznáš, která hrozba je nejhorší a které by ses měl vyhnout? Skutečně neexistuje jiný způsob, než absolvovat několik misí a získat nějaké zkušenosti.Obecně se dá říct, že pokud na celé trase hrozí útok AAA i SAM stanoviště, je lepší letět ve střední výšce, pokud nejsi SAM raketou nebo nepřátelským stíhačem donucen sestoupit níž. Nepřátelská letadla představují hrozbu, se kterou se můžeš setkat v malé i střední výšce. Pokud hrozí útok SAM rakety i nepřátelských letadel, je lepší letět nízko a vystavit se pouze jedné z hrozeb.

Harm

  Vytištěno z www.falcon-4.com