Laserově naváděné bomby - GBU bombs

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Zbraně, Zdroj: Harm, Vydáno dne: 27. 10. 2007Laserově naváděné bomby jsou přímým důsledkem požadavků na zvýšení přesnosti a spolehlivosti zásahů pozemních cílů. Každá GBU (nebo také LGB) obsahuje CCG (Computer Control Unit - Počítačová řídící jednotka) umístěnou ve "špici" bomby před náloží a nakonec pohyblivé křidélka, které poskytují v terminální fázi letu bomby přesné nasměrování bomby na cíl. Výhodou GBU je fakt, že nepotřebují žádné speciální elektronické zařízení pro navádění bomby - pilot (nebo třeba speciální jednotky či průzkumný vrtulník Kiowa) pouze označí cíl laserovým paprskem a za pomoci CCB je bomba nevedena přesně na cíl.

Let bomby:
3 fáze:
1. balistická (No comment) - závisí na momentálním směru letu letadla; samozřejmě je výhodnější, když se řídíte přesně CCIP naváděním a i v této fázi bomba míří zhruba na cíl. Podle gravitačního zákona je bomba při volném pádu urychlována (nechtějte abych si vzpomenul na přesný vzorec :)) a s tím souuvisí jedno nebezpečí: čím větší rychlost, tím menší manévrovatelnost. Nevěříte? Zkuste na kole zatočit v 15 km/h a to samé stejně prudce když pojedete 60 km/h. Setrvačnost je hold prevít.
2. přechodná - začíná osvětlením cíle. Během této fáze se vektor pohybu bomby centruje na LOS (Line of Sight - čára pohledu)
3. konečná: CCB udržuje LOS a vektor pohybu bomby centrované až do zásahu.

V průběhu ozařování nesmí být LOS stíněn, jinak bomba padá po balistické fráze. Je sice možné, že po opětném zachycení cíle laserovým paprskem, ale nemusí to být 100% a hlavně nesmí výpadek trvat dlouho.

Ještě jedna lahůdka: laserový systém je pulsně kódovaný - aby specifický vysílač a přijímač fungovali "ve fázi" - a nedocházelo k rušení s jinými systémy při útoku více letadel (no nenaštvalo by to? zaměříte si cíl a lempl wingman s jeho 9 dioptriemi zaměří jinej a blbě k tomu a vaše bomba si to šine na jeho paprsek). Před zahájením mise se nastaví na ICP vlastnosti laserového paprsku (to je ta volba laser code, co není v simulaci funkční). Dokonce je prý možný simultární útok jednoho letadla na více cílů! No sakra to bych chtěl vidět (asi se dostávají ke slovu externí ozařovači)

Existují 3 verze navádění: Paeway I, II a III. Nejjednodušší I. verze má pevná křídla. Další dvě mají křídla zasunovatelná s tím, že podporují kódování paprsku laseru. Paeway II je odlehčená verze jedničky (používá plastové části), má výkonnější baterii pro napájení naváděcí jednotky (delší dolet) zvýšenou citlivost detektoru a pole pohledu (FOV až o 30% větší) a zvýšený maximální počet cizích odrazů bez zatráty cíle. Paeway III mají postataně rozšířeno obálku odpalu a také je lze vypustit z menších výšek než předchozí typy. Lze je s úsopěchem použít pro pull-up manévry (odhození s nadhozem). Paeway III. může při tomto manévru stoupat až o 300ft a letí přímo dokud senzor nezachytí laserový paprsek odražený z cíle. Také má Paeway III. opravenou tendenci naváděcí jednotky Paewaye II. ztrácet rychlost během manévrování Na obrázku si výkony můžete porovnat sami (platí pro 2.000lb bomby)

srovnáná DLZ Paeway II x III x GP bomb

Přesnost a spolehlivost:
I GBU mohou cíl minout - při zhoršených podmínkách jako je mlha nebo dým. Na částečkách těchto směsí dochází k rozptylu a odrazům, které mohou naváděcí jednotku zmýlit. To samé když je na zemi sníh. Nízká oblačnost může bombardování úplně zamezit. Je to na vás moc odborné? Tak to radši změňte kokpit a nasedněte si do starého Spitfiru nebo Hurricana, protože falcon je letadlo třetí generace se vším všudy. A ještě jeden mýtus - při záběrech z CNN z války v Perském Zálivu jste určitě viděli záběry jak pilot pomocí TGP zaměřil větrací šachtu, bomba letí, letí, cíl přesně v průsečíku nitkového kříže a práááásk bunkr je jedinou ranou kaput :) Jak říká s oblibou jeden voják v Opposing Force "One shot one kill". Skutečnost je mnohem prozaičtější: ve většině případů musela být na cíl vypuštěna další bomba (nemusím vám pilotům dodávat, jak je opakované bombardování nebezpečné) a zahruba na 20% cílů až 6 GBU a na 15% až 8 bomb! Průměrně tedy byly na cíl svrženy 4 bomby! Takže CNN to zase...GBU-10 C/B + I/B

Všeobecné údaje
Druh: 2000 lb. Paveway I/II LGB
Původ: USA
Datum uvedení: 1976
Navádění: laserovým paprskem
Rozměry
Délka: 14ft
Průměr: 15in/18in tělo
Průměr křidélek: 28in
Hmotnost: 2.562lbs
Výkony
Min. výška odhozu: 1.400ft
max. vzdálenost letu: 8 nm
smrtící poloměr: 3.000ft
kruhová chyba zásahu: 9 metrů

Bojová hlavice
Druh: Mk-84 (GBU-10 C/B) nebo BLU-109 penetrator (GBU-10 I/B)
Hmotnost: 945 lbs. Tritonal [MK 84] nebo 535 lbs. Tritonal [BLU-109]
Zápalka: kontaktní (tail)

GBU-10 C/B je klasická GP bomba Mk-84 o hmotnosti 2.000lb vybavená Paeway I nebo Paeway II naváděcím systémem. Z toho vyplývá i použití. S úspěchem ji můžete naložit na mise zaměřené proti velkým budovám, továrnám, elektrárnám, mostům, bunkrům nebo opevněným letištním hangárům...

GBU-10 I/B je zkonstruována na základu pentrátoru BLU-109 a je primárně určena pro pronikání velmi těžce chráněmými cíly jako například bunkry vyžadující hluboký průnik ke zničení.

Obálka odhozu GBU-10GBU-12B/B

Všeobecné údaje

Druh: Paveway I/II naváděná 500lb bomba
Původ: USA
datum uvedení:1976
Navádění: laserové, MAU-157 Series (Paveway l) MAU-169 Series (Paveway II)
Rozměry
Délka: 11ft
Průměr: 11in
Průměr křidélek: 52in
Hmotnost: 611lb
Výkony
min. výška odhození: 320ft
max. vzdálenost letu: 8nm
smrtící poloměr: 750ft
Bojová hlavice
Druh: Mk-82 tříštivá fragmentovaná
Hmotnost: 192lb Tritonal, PBXN-109
Zápalka: FMU-81 Tail - kontaktní

GBU-12 obsahuje snadardní Mk-82 nálož. Proto je efektivní proti nechráněným pozemním cílům, tankovým nebo podobným jednotkám a naložte si je, když máte za úkol zprovodit ze zemského povrchu větší množství malých cílů.GBU-22/B

Všeobecné údaje
Druh: Paveway III naváděná 500lb bomba
Původ: USA
datum uvedení: ???
Navádění: laserové Paeway III.
Rozměry
Délka: ???
Průměr: ???
Průměr křidélek: ???
Hmotnost:???
Výkony
min. výška odhození: ???
max. vzdálenost letu: ???
smrtící poloměr: ???
Bojová hlavice
Druh: Mk-82
Hmotnost: 192lb
Zápalka: kontaktní

GBU-22 je vylepšená GBU-12 založená na základě bomby Mk-82. Použití je stejné jako u GBU-12 s rozdílem, že je použito naváděcí sady Paeway III a tudíž je dosaženo výhodnějších vlastností zbraně při odhozu (viz. obecný úvod - srovnání typů navádění)GBU-24B + B/B

Všeobecné údaje

Druh: Paeway III. naváděná 2.000lb bomba - penetrátor
Původ: USA
datum uvedení: 1983
Navádění: laserovým paprskem
Rozměry
Délka: 14ft
Průměr: 15in
Průměr křidélek: 77in
Hmotnost: 2.306lb
Výkony
min. výška odhození: 1.500ft
max. vzdálenost letu: více než 10nm
penetrace: 76mm pancíř
smrtící poloměr: 1.250ft
Bojová hlavice
Druh: Mk-84 (GBU-24 B) nebo BLU-109 penetrator (GBU-24 B/B)
Hmotnost: 945 lbs. Tritonal [MK 84] nebo 535 lbs. Tritonal [BLU-109]
Zápalka: kontaktní u GBU-24B a "chytrá" (smart) opožděná u LGB-24B/B

GBU-24 je Low Level Laser Guided Bomb [LLLGB] (laserově navéděné bomby shazované z nízkých výšek). Obsahuje 2.000lb hlavici bomby Mk-84 (GBU-24B) nebo BLU-109 penetrator (GBU-24B/B), ke kterým byla přidána naváděcí laserová jednotka Paeway III. pro navádění z nízkých výšek. LLLGB byla zkonstruována jako odpověď na dokonalejší PVO protivníka, špatnou viditelnost. Při nízkém letu se snadno vyhneme radarům a pomocí taktiky pull-up těsně před cílem lze minimalizovat nebezpečí poškození letadla.

GBU-24B/B je vybavena speciální chytrou zápalkou (HTSS - Hard-Target Smart Fuse) speciálně určenou pro pronikání bomby těžce obrněným cílem. Zápalka obsahuje akcelerometr (měřič zrychlení), který umožní odpálit nálož v přesně stanovené hloubce podle charakteru materiálu.

Odhoz zbraně:

jedna možnost je použít LOFT manévr. Při tomto manévru letadlo v přesně stanoveném okamžiku prudce přitahne a bombu "nadhodí" vzhůru směrem k cíli. Normálně je příliš brzké ozařování na závadu, protože když naváděcí jednotka zachytí odraz laseru od cíle, má tendenci upravit vzestupnou trajektorii letu bomby na sestupnou dříve, tím se ztratí energie potřebná k doletu bomby k cíli a bomba může dopadnou před cílem.

LLLGB ale není na brzké osvětlení cíle tak citlivá jako předchozí. Při pořádně nízkém doručení bude LLLGB udržovat hladinu letu, dokud sensor nezachytí laserový paprsek odražený od cíle. Jestliže se tak nestane, spíš bomba přeletí cíl, než aby dopadla dřív (a eventuelně ohrozila spojenecká vojska, přes kreré byla odhozena)

LLGB také lépe než předchozí modely opravuje chyby v odhození - a to díky lepší manévrovatelnosti a širšímu poli pohledu (FOV). Pro všechny druhy odhození (SDL - sensor level delivery, DIVE, LOFT).

Použití:
těžce chráněné cíle jako např. bunkry, velké budovy, podzemní továrny apod.

  Vytištěno z www.falcon-4.com