Ostatní A-G weapons

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Zbraně, Zdroj: Harm, Vydáno dne: 27. 10. 2007

B-61 nuclear bomb

Všeobecné údajeB-61 je taktická jaderná bomba s možností nastavení účinku v průběhu letu (ve skutečnosti možná - ve falconu máme smůlu). Tři varianty, které existují jsou Mod-3, 4 a 10. Poslední vzniknul konverzí z proslule známé imperialistické rakety Pershing II (pamětníci jako já určitě pamatují na televizní noviny ČST o raketách Pershing II na hranicích SRN :)) Všechny tři mají nastavitelnost účinku od 0.3 do 170 Kt.

Bomba může být vypuštěna jako volně padající nebo na padáčku. (Existuje i strategická varianta Mod-7 s účinností nastavitelnou s max. na 100-500 Kt s doručením přímo na zem a opožděnou detonací.)

Zkušenosti:
Velmi efektivní zbraň, ale mám pocit že pro kamikadze :) Použijte jako poslední možnost když prohráváte na celé čáře. Zkoušel jsem tréninkově jednu odhodit. Perfektní. Zničeno přes 200 cílů v širokém okolí. Ano v širokém okolí - tzn. včetně mého falcona :) Máte-li někdo sebevražedné sklony, prosím. Osobně bych preferoval velkou výšku odhozu bez padáčku nebo menší ale s padáčkem. Zkušenosti uvítám.BLU-71/B Durandal

Všeobecné údaje
BLU-107 Durandal je specilazovaná na prorážení přistávacích drah. Všeobecně použitelné bomby jako např. Mk-84 sice udělá sympatický kráter ve středu dráhy, ale tento kráter je snadno a rychle opravitelný buldozery. Durandal ale nejprve prorazí vrchní část dráhy a teprv potom vybuchne - tzn. vyvrhne do okolí velké množství podloží, zeminy a zpevňujícího materiálu runwaye a navíc způsobí vydutí betonové desky. Takže náprava trvá mnohem déle - ale i nejlépe provedený útok lze napravit do 4-6 hodin, takže v reálu je třeba bombardovat pořád a pořád...

Odhození:
Durandal se vypouští podobně jako většina bomb s vysokým odporem (High Drag). Těsně po odhozu se rozvine brzdící padák a bomba po určité chvíli padá svisle dolů - na to zareaguje čidlo, které způsobí zažehnutí raketového motoru, který bombu "zarazí" pod zem do runwaye. Potom roznětka odpálí hlavní nálož a je hotovo.
Bomba je konstruována pro odhoz z velmi malé výšky - kolem 250ft při rychlostech do 620kts CAS.

Taktika:
Většina letadel nepotřebuje pro vzlet a přistání celou dráhu, a tak je ideální když je nálet proveden v ose dráhy - tzn. veškeré bomby dopadnou od začátku dráhy do konce. To lze jednoduše provést odhozem v "single" nebo "pair" módu s malými mezerami mezi jednotlivými bombami. Hezky řečeno: v praxi jsou letiště chráněny silnou AAA a SAM obranou, takže největší naděje na úspěch je obranu překvapit.
A na závěr malé povzbuzení: za války v Perském Zálivu utrpělo nejvíce Tornád stráty právě při tomto způsobu bombardování - a nakonec musleli změnit taktiku. Takže s chutí do toho a sepište si závěť.LAU-3/A Rockets

Všeobecné údaje
Nenaváděné rakety jsou laciné a poměrně nepřesné. Slouží k zasypání nepřítele výbušninou. Je nutné podotknout, že nejsou moc efektivní a CBU splní tu samou funkci mnoherm lépe. Jsou primárně určeny pro útoky na pěší jednotky. Místo výbušniny je možné rakety plnit bílým fosforem (kód. označení "Willie Pete") a slouží pro Forward Air Controllers (FACs) pro vizuální označení místa útoku.

  Vytištěno z www.falcon-4.com