Clusterové bomby

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Zbraně, Zdroj: Harm, Vydáno dne: 27. 10. 2007

CBU-52
obsahuje 271 sekundárních vysoce explozivních náloží BLU-61. BLU-61 je podobná jako BLU-63 používaná v CBU-58, ale každá jednotka váží dvakrát tolik. V porovnání je tam méně submunice na pumu. Použitelná je na méně obrněné cíle jako např. APC, ADA a další málo chráněné cíle. Není tak efektivní proti osobám jako CBU-58 ani proti tankům jako Mk-20 Rockeye.

CBU-58
clusterová puma CBU-58 při explozi rozptýlit 650 protipěchotních bomb. Zbraň se skládá z výmetníku SUU-30 který se stará o samorozptylující sekundární BLU-63.

 
 
BLU-63

obsahuje kromě výbušniny i dvě pouzdra titanových šrapnelů pro lepší likvidaci pěchoty a méně obrněných cílů. Po explozi bomby rozptýlí SSU-30 do širokého okolí. CBU-58 je efektivní proti pěchotě, lehce obrněným vozidlům a podobným cílům.

CBU-87
obsahuje kombinované střelivo (CEM) zahrnující 202 BLU-97 bomb, které působí třemi způsoby:
» lehce obrněná vozidla, pěchotu... likviduje šrapnelovou náplní umístěnou v obalu pumy
» zápalný zirkoniový prstenec uvnitř bomby zapálí hořlavý materiál
» kumulativní nálož rozptýlí proud roztavené mědi (má vysokou hustotu, je relativně laciná a dobře se taví), který při vysoké rychlosti prorazí několikapalcový pancíř tanků a těžce chráněmých obrněných vozidel.
Výmetník (až 2500 ot/min)u CBU-58se stará o dokonalé rozptýlení submunice do širokého okolí.
Naložení CBU-87 je dobrá volba pro různorodé cíle jako například SAM site (kde se můžou nacházet kromě jiného lehká obrněná vozidla (TEL), sklady raket, osluha, nákladní automobily, radar apod.) nebo mechanizované pěší jednotky. CBU-58 nesoucí více subnáloží bude pravděpodobně více účinná proti lehčím cílům (při srovnání podle hmotnosti).

Mk-20 Rockeye
obsahují 247 Mk-118 protitankové bomby. Mk-118 je bomba speciálně uzpůsobená k pronikání pancířem obrněných vozidel. Je schopna vydržet náraz, který způsobí průnik pancířem až 7,5 palce (19 cm - solidní rozměr, sen všech poddůstojnic na věži :-D ). I když i tady se vyskytnou nějaké fragmenty obalu, které můžou pozlobit pěchotu a lehce obněné cíle, oststní verze clusterových bomb jsou více účinné proti nechráněným cílům. Rockey úspěšně rozptýlí svůj náklad asi na plochu 5000 m2 (to je asi půl hektaru neboli polovina Budějovického náměstí)

  Vytištěno z www.falcon-4.com