AGM 65 Maverick

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Zbraně, Vydáno dne: 27. 10. 2007

AGM-65
Maverick je raketa typu vzduch-země navržená v první řadě jako protitanková zbraň, ale je možné ji použít i pro útoky na jiné cíle: výhoda Mavericku je, že poskytuje taktiku "Vystřel a padej pryč", takže se s výhodou používá pro mise CAS, Interdiction nebo obranné mise. První Maverick spatřil světlo světa v roce 1972 a od té doby byl podstatně vylepšen.

AGM-65 A
užívá elektrooptický TV systém pro vyhledávání cíle. Když pilot uzamkne cíl, počítač ve střele analyzuje scénu a podle kontrastu a detekce úhlů předmětu oproti pozadí vybere cíl. Po uzamčení cíle ještě namátkou kontroluje, jestli je uzamčený cíl pořád ve středu hledáčku.

Když se cíl pohybuje, pohybuje se i LOS rakety tak, aby byl pořád centrovaný v hledáčku. Po odpálení se řídící plochy Mavericku pohybují podle impulsů, které kamera dodává, aby byl zásah co nejlepší. Jak se raketa přibližuje, cíl se zvětšuje v hledáčku a tak se počítač uvnitř rakety přeprogramuje na dílčí část zaměřeného cíle.

AGM-65 B
Umožňuje změnu velikosti sledované scény (ZOOM - Ctrl-V) aby si pilot mohl lépe vybrat, kam Maverick pošle.

AGM-65 D
používá kormě klasických metod jako ostatní verze Mavericků (kontrast scény...) IR zaměřování, takže snadno zachytí cíl za tmy, mlhy nebo špatných světelných podmínek.

Použití: modely A, B a D - jejich bojová hlavice obsahuje kumulativní nálož účinnou proti všem známým tankům nebo obrněným vozidlům.

AGM-65 E
Pro zaměření používá laser - to umožňuje spolupráci s pozemními jednotkami a jejich manuálních ozařovačů k výbělu konkrétního cíle. To zjednoduší práci pilota a umožní mu lepší soustředění na a zajistí přesný zásah.

AGM-65 F
je stejný jako G model, ale zaměřený speciálně na sledování a zaměření námořních cílů - jeho software je naprogramován tak, že zasáhne loď přesně na čáře ponoru. Otázka je, jestli ve Falconu programátoři toto programování uplatnili. pofdle mých zkušeností pochybuji.

AGM-65 G
používá stejný systém navádění a zaměřování jako D model, ale je určený pro použití proti bunkrům. Za tímto účelem má zpožděný zapalovač a bojovou hlavici v hlubokým průnikem. Jeho rozpoznávací software je přizpůsoben zaměřování větších cílů.

Postup odpálení
Doporučuju nahlédnout do check-listu, kde je zaměření a vystřelení dobře popsáno.
(pozn. Po odpálení střela padá několik set stop pod letadlo, pak se nastartuje reaktivní motor a Maverick stoupá tak, aby cíl zasáhl zhora. Pro pilota je důležité vyhnout se střepinám - do minimální vzdálenosti, kde je malá pravděpodobnost zásahu střepinami se dostanete, když raketu odpálíte ve výšce 3500 ft při rychlosti cca 400 uzlů.

(pozn. cca 5,000 Mavericků vypálených v boji dosáhlo úspěšnosti asi 90%.)

  Vytištěno z www.falcon-4.com