Mise 08: Nízkorychlostní 'Over-the-Top' manévr a výstup z pádu (Originální manuál strana 2-19 Low-speed over the top maneuver and departures)

Autor: Stranger <stranger(at)falcon-4.com>, Téma: Tréninkové mise, Vydáno dne: 27. 02. 2007

V této misi se naučíme Immelman při nízké rychlosti. Tehdy se manévrování při vertikálním letu hodně liší od stoupání při vysoké rychlosti, protože tvoje F-16 se při něm může dostat do pádu. Při něm se nos kývá nahoru a dolů a letadlo je v podstatě neovladatelné. Při pádu hřbetem dolů navíc ještě rotuje.

Misi začni přitáhnutím při 4G a dej forsáž. Drž přitáhnutý knipl, dokud neuděláš překrut a přestaň tahat, když nos je nějakých 10 stupňů nad horizontem. Protože jsi v letu na zádech, vrať se výkrutem do normální polohy. Měl bys skončit při rychlosti 100-200 uzlů, kdy je ovládání letadla díky nízké rychlosti obtížné. V předchozí misi bys měl mít o 100 uzlů víc a tím i větší kontrolu nad letadlem.

Teď si zkusíme piruetu. Začni zase při 4G, dej forsáž a přestaň tahat v okamžiku, kdy letíš kolmo vzhůru. Pak se otoč o 90 stupňů. Nesmíš tahat a zároveň točit! Když se otočíš o požadovaný úhel, začni zase tahat a dokonči překrut. Měl bys skončit letem o 90 stupňů otočeným od původního kurzu.

Teď k tomu pádu. Aby ses ho naučil vybrat, nejdřív se do něj musíš dostat. Stoupej v úhlu 70-90 stupňů a stáhni plyn na volnoběh. Počkej, až začne řvát varovná siréna. Pak co nejrychleji přitáhni jak jen to jde a roluj. Pokud se po chvíli začne letadlo kývat nahoru a dolů a nereaguje na řízení, jsi v pádu.

Co teď:
 1. pusť knipl
   
 2. plyn na volnoběh
  2b. pokud jsi na zádech, tlač směrovku proti směru otáčení
   
 3. MPO přepínač do polohy Override (klávesa O)
   
 4. kniplem střídavě kývej a tlač v rytmu kývání letadla, jako bys ho chtěl rozkývat ještě víc, ale nenuť ho. Sleduj pohyb nosu a pokud v jednom okamžiku zůstane mířit na zem a už se nezvedá, jsi z pádu venku. Nech rychlost zvednout na 200 kts, vyrovnej let a přepni MPO zpět.

  Vytištěno z www.falcon-4.com