Mise 26: AGM-88 HARM

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Tréninkové mise, Vydáno dne: 08. 02. 2007

HARM neboli „high-speed anti-radiation missile“ je zcela jednostranně specializovanou zbraní v arsenálu stíhače F-16. Je určena jen a pouze k ničení nepřátelských radarů sloužících k navádění střel SAM nebo radarů vyhledávacích. To jsou radary, které má každé letiště a vetšinou jsou to kovové trojboké jehlany na konci letišť. Pozor, nejedná se o Harmona Rabba juniora. V Angličtině má slovo HARM význam též jako zranění, poškození.

 
Zaměřovací systém HTS
Systém se skládá z rakety, zařízení HTS které dokáže sledovat a lokalizovat místa nepřátelských radarů a WPN stránky na MFD, která toto zobrazuje.

AGM-88 HARM
Střela AGM-88 HARM může být odpálená v závislosti na verzi Falcona. Ve verzi 1.08 můžeš střílet všude kolem sebe, ve verzi 1.10 už jenom v přední polosféře kolem letounu. U verze 1.08 je k úspěšnému zničení radaru extrémně nutné, aby radar vysílal vždy, když je ještě vzdálen víc než za polovinou DLZ ( dynamic launch zone aneb koukni vpravo na HUDu na šipku posunující se po takových závorkách - jakmile je střela v dosahu, kružnice na HUDu se rozbliká ) a střela zasahovala cíl, který přestal emitovat do poloviny DLZ. To už byla na cestě zdravice v podobě roury připomínající telegrafní sloup od přátel z SA-2, SA-3 či jiných ďáblíků.
U verze 1.10 má smůlu každý radar, který je v DLZ bez ohledu na aktuální emitování radiových vln. Jedinou podmínkou je, aby radar byl alespoň na chvíli aktivní a oblsuha ho třeba hned nato vypnula, ale HARMu to stačí. Některé kampaně mají pro F-16 navíc ( některé patche F4P ) možnost naložení až 4 ks HARMů na jeden letoun. Balkánské bojiště například. Střela po vypálení nabere výšku a svým zařízením si najde přesnou pozici radaru ( vždy nepřátelského, to zajišťuje IFF letounu, které nezobrazuje vlastní radary a tudíž je nemůžeš HTS zařízením naštěstí zaměřit ) a shora mu rozčísne pěšinku. Vozidlo je zničeno celé, nejen anténa radaru.
Střela nevyžaduje po svém odpálení žádné další navádění, stává se plně autonomní jako Náhorní Karabach.

HTS displej
Jakmile tlačítkem OSB 7 v A-G módu najedeš na střely HARM, dostaneš na obvykle pravý MFD následující obrázek:
Tady vidíš, jak zařízení symbolicky znázorňuje stanoviště různých oblažovačů leteckého řemesla. SAM střely jsou zobrazeny pod příslušnými písmeny počínaje číslem 2 ( SA-2 ) a konče kdoví čím. Ve verzi 1.10 a výše máš všechny data PLO protivníka na info desce svého pravého stehna. Hlavňové prostředky PLO protivníka ( jejich radary ) jsou symbolizovány písmenkem A a vyhledávací radary písmenkem S. Emitující radar je symbolizován vysvícením na obrazovce MFD, ( a řve vám RWS zařízení ) neemitující ale ještě existující radar pouhým písmenkem nebo číslicí a po zásahu a zničení radaru toto z HTS zmizí. Myslím tím jakoukoliv symboliku radaru.
U verze 1.08 displej HTS zmizí po odpálení poslední střely AGM-88, u verze 1.10 HTS zůstává a pomáhá pak vizuálně najít stanoviště SAMu nebo kanónů pro další útok jinou municí nebo útok wingmanů. Wingman však na tvoji žádost o útok na takto označený cíl ( symbolikou HTS ) sdělí že nemůže vyhovět, jestliže už nemá HARMy. Cíl musíš označit přes radar, v tomto případě je vhodný režim bombardování DTOS, tam totiž vidíš cíl stejně jak u HARMu přes HUD.
Kurzor HTS zařízení vypadá podobně jako kurzor radaru. HTS má ještě jednu velmi dobrou vlastnost. Jakmile totiž cíl tímto systémem uzamkneš, můžeš se vrátit třeba do NAV režimu a po chvíli přepnout zase na HTS a cíl je stále uzamčen. Nemusíš se zdržovat s jeho vyhledáváním a uzamykáním, což stojí cenné sekundy. Stačí jenom poslat HARM nebo dát povel wingmanům.

Do tohoto zařízení jsou vkládána data o stanovištích PLO radarů protivníka třemi způsoby:

a) zařízení je samo detekuje a ukládá do paměti
b) před letem pomocí diskety na základě dostupných zpravodajských údajů
c) během letu pomocí datalinkového spoje

Vkládáním dat se rozumí i odstraňování neexistujících - zničených radarů.
Jedna drobnost: pokud nejste dostatečně zběhlí v používání OSB pak to lze udělat i tím že stisknete kurzorem myši ma tlačítko "HTS" v modu výběru zbraní "INV"HUD symbolika
Po zapnutí střel AGM-88 HARM se na HUDu objeví již známá DLZ a na rozdíl od AIM-120 kružnice o neměnné velikosti, která svým rozblikáním signalizuje, že cíl je v dosahu střely. Pokud je cíl v zorném poli HUDu, pěkně ho uvidíte v TD boxu s kružnicí uvnitř, pokud je cíl mimo zorné pole HUDu, uvidíte lokátor čáru s příslušnou symbolikou.Taktika a použití
Střely AGM-88 HARM se používají vždy na začátcích kampaní. Je to nasnadě, protože po prvním dnu už celkem není taková potřeba likvidovat především SAM radary, protože už neexistují. Přesto pozor. Protivník má schopnost zničené radary místy nahrazovat. Pokud útočíš sám, vyšleš dvě střely a ty znamenají zpravidla dva zničené radary. Ale wingmani mají neuvěřitelně pitomou vlastnost a to poslat dvě střely na jeden radar. Ve verzi 1.10 to nedělali, ale v SP1 se k tomu opět s úspěchem vrátili. Proto po pečlivém průzkumu posílám wingmany k útoku napalmem ( Mk-77 ) nebo clusterovou municí na stanoviště SAM střel zbavené radaru mými HARMy. Je zbytečné wingmanovi dávat dva HARMy, místo toho mu nalož clusterovou munici nebo Mavericky. Pečlivým průzkumem myslím předletovou přípravu, kde musím zkontrolovat, zda se v nebezpečné blízkosti ( 10 mil ) nenachází AAA nepřítele.
Jak záhy zjistíte, někteří operátoři, zvláště ti, na které přímo svým kurzem nesměřujete a kteří se mají šanci domnívat, že dneska ještě nenastal jejich čas, po zaměření HARMu na jejich stanoviště radar raději vypnou. Tak ti pak stačí jenom párkrát jejich radar uzamknout a nemusíš se bát, že stanoviště SAMu vystřelí rakety - už tímto odstrašujícím účinkem splníš ochranu skupiny ( package ) před PLO protivníka.
Další zrada v PLO obraně protivníka je vynálezem Irácké PvO: aby zabránili ničení radarů, vymysleli tohle: každý radar jenom krátce zapne a po získání prvního obrazu vzdušné situace okamžitě emise ukončí. Data získaná za tu chvilku jdou do řídícího střediska. Po něm udělá totéž jiný radar, po něm zase jiný a podobně. HARMy to nijak nezmate, ale to oni nevěděli a snad dodnes ani nevědí podle toho jak pitomě válčí. V řídícím středisku pak mají perfektní obraz situace ve vzduchu, ovšem mimo F-117, F-24 a B-2 a taky B-1B. Proto spojenci ničili řídící střediska velení ( radary Iráčané uměli rychle nahrazovat ) a měli pokoj. Iráčané ( a taky Rusové ) zapomněli, že proti nim stojí protivník schopný zaměřit jejich velící uzly a bez vlastní detekce je přesně naváděnými střelami do větracích šachet ničit.  Vytištěno z www.falcon-4.com