Mise 22: 20mm kanon k postřelování pozemních cílů (Originální manuál strana 5-28 20MM CANNON (AIR-TO-GROUND))

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Tréninkové mise, Vydáno dne: 12. 02. 2007

Postřelování pozemních cílů kanonem
Někdy se ti stane, že na zdemolovaném letišti s rozbitou PLO najdeš zaparkovaný letoun protivníka a už nemáš co na něj hodit. Nyní nastal čas pro použití kanónu. Je to ovšem pouze pro piloty, kteří umí ovládat knipl jemně a přesně. Vyvaruj se použití kanónu na pozemní cíle jako tanky ( každý z nich má ve věži zamontovaný velkorážní kulomet ) vozidla BVP ale i pěchotu ( spousta SA-7 Igla ) a jiné zbytečné aktivity, protože jediný výsledek bude minimální škoda nepříteli ale velká škoda vlastní.


útočný profil palubního kanónu
Existuje jediná metoda a ta je vysoce riskantní a nemůže dopadnout dobře. V letu více či méně střemhlav musíš dokázat stabilizovat zaměřovací kroužek kanónu na cíl, tam ho udržet, nasypat do něj granáty z kanónu a bez vlastního sestřelení vypadnout z místa. Je to příliš požadavků najednou a pokud se chcete naučit střílet z kanónu na pozemní cíle, postavte si jednoduchou misi bez PLO protivníka a tam trénujte do zblbnutí. V kampani se o toto nepokoušejte ani náhodou. Na obrázku 1 vidíš kruh dopadu střel z kanónu v daném okamžiku na zemi a na něm klobouček, což znamená, že to, na co míří kanón právě teď je již v jeho účinném dostřelu.


Obrázek 1

Metodika střelby
Během střelby musíš udržet cíl v kruhu zaměřovače kanónu a tedy letoun zcela v klidu. Jakékoliv trhnutí kniplem znamená ztrátu zaměření. Metodika střelby kanónem na pozemní cíle se jmenuje: zamiř, vystřel, zamiř. Track-shoot-track. Po prvním zaměření letounu, kde kroužek míří na cíl zmáčkni spoušť kanónu. To je část zvaná zamiř. Máš střelivo jenom na 5 vteřin střelby. Toto je část metodiky zvaná „vystřel“. Potlač nutkání trhat kniplem a miř ještě chvilinku potom, co se šest hlavní tvého Vulcanu již točí naprázdno. Tato asi sekunda tzv. domíření zabrání v rozběhu zaměřovače po zemi.


Vstup do mise
Tvůj úkol začíná už při briefingu. Pohleďme tedy na postup této mise jakoby jsi již byl v kampani. Jsi v plánovací obrazovce Misiion schedule.

Pod tabulkou misí vidíš svou letku, momentálně tam trčíš sám. Mise nemá ani název, jaká je to bejkovina. Zajímá nás opět knížka, což je vysoce důležitá věc a je bezpodmínečně nutné se s ní seznámit a po updatu 1.09 si briefing v ní obsažený můžeme již vytisknout, což velmi oceňuji. Nahlédněme tedy do briefingu a co vidíme…

Your task ( tvůj úkol ) není vůbec uveden, jsi na odpis
Time on target rovněž není uveden
Package elements: ( složky skupiny ) Cowboy 1, training – nic víc
Pak seznam steerpointů a jejich parametry: dist = vzdálenost, head = kurz, IAS = rychlost, Alt = výška, comments = poznámka neboli popis činnosti na steerpointu.
Ordnance: ( výzbrojní materiál ) 500 x 20 mm cannon,
Weather: ( počasí )
Wind = vítr, temp = teplota, clouds = mraky, con layer = výška, kde se za letounem tvoří kondenzační stopa – vynikající návodce radarových operátorů SAMů.
Emergency procedures ( nouzový postup ) no alternate landing strip is currently available – nemáš záložní letiště, na co taky, stejně nepřežiješ první pokus
Good luck = hodně štěstí popř. zlom si vaz. Ten si zlomíš zcela jistě

Chybí zde potentital threat = možné ohrožení, kde je vypsáno jak nebezpečí na zemi ( AAA, SAMy, tak protivník ve vzduchu ale pozor, pouze to, co je výzvědné službě dostupné, mise bývá někdy zcela jiná.

Ikonka vedle, to kružítko, je úprava trasy. Zde si můžeš měnit parametry trasy jako je výška nad jednotlivými steerpointy, rychlost atd atd. ( v cvičné misi ti to není nic platné, jsi už před cílem a v naprosto nevhodné poloze, takže se nenamáhej ) Steerpointy můžeš taky rušit stejně jako přidávat. Trasu k cíli můžeš měnit také přímo v mapě, kterou si zvětši tlačítkem vpravo nahoře přes celou obrazovku. Pravou myší vyvoláš místní nabídku a levou vybíráš. Spusť si translator (pokud ho máš ) zároveň s Falconem a překládej si, co jednotlivé kolonky znamenají. Můžeš si zobrazit kde má protivník známé stanoviště SAMů a AAA, pozemní jednotky, základny stíhačů a podle toho přemístit steerpointy a samozřejmě pak upravit rychlosti, časy nad nimi a výšky…

Tímto průzkumem přijdeš na to, že Tvým cílem je 97-th mechanized battalion ( 97. mechanizovaný prapor ) o síle 160% a obsahuje tyto prostředky: VTT 323, BMP-CMD, BMP-2, T-62, 82 mm MTR, KrAz 255B, BRDM AT a stojí ve městě T ´ongch´on. Proto uvádím, že nepřežiješ první pokus o trefení já nevím čeho.


Počáteční podmínky:
Rychlost: 330 kts
Výška: 4500 fts
Kurz: 270°
Klopení: cca 10 °
Přípusť: 70%
Mód: navigation
Cíl: není uveden ale je to 97-th mech. Batt.
Poloha cíle: před námi jako na dlani
Naše pozice: 5 mil od cíle

Postup:

1: Zmrazit simulaci Shift + F.
2: Přípust na 80 %, A-G mód klávesou end, F5 submód GMT, na HUDu bude zaměřovací kroužek kanónu.
3: Přímo před tebou je bojiště, ten obraz tě musí uchvátit. Není to však hra. Stoupá odtud kouř a na všechny strany lítají svítící střely. Toto je předobraz apokalypsy. Očima nevidíš jediný cíl, na stínítku radaru však vidíš, že dole je skutečně husto. Jestli se tam chceš vydat, prosím, pikuj dolů.
4: Odmraz simulaci, a jdi na smrt, cíle začneš vidět jako tečky pera, nemůžeš letět ani rychle abys mohl vůbec zaměřit a pak zkusíš po jedné tečce vystřelit, nic netrefíš a zjistíš, že všude kolem to vypadá jako ohňostroj. Padej odtud ke všem ďasům a už se sem s tím pitomým kanónem nevracej.

Ukonči simulaci a začni stavět misi:

1: Otevři si tactical engagement, čili tréninkové mise. Klikni na SAVED
2: zvol NEW, objeví se ti mapa Korejského poloostrova. Vpravo od mapy máš ikony, nahoře je nápověda, pod tím vybraný tým za který čutáš, pak přidat letku, přidat skupinu, přidat squadronu.
3: Ťukni na přidat letku a pak levou myší někam na mapu. Vypadne na tebe okno s nápisy tak jak jdou pod sebou: Letoun – vybereš F-16C, nic jiného, role – vyber co chceš, velikost na 1 kousek, squadron to je jedno, air base je taky jedno a cíl ti to již přiřadí. Máš ?
4: Problém je v tom, že vidíš, jak už letíš k cíli, co s tím ? Nahoře vpravo je čas, je tam Day 1 09:00:00. Posuň čas na třeba 08:50:00 a jsi rázem na zemi a máš milion času. Teď raději znovu klikni na ikonu letky, abys tam nepral další letku jakmile nechtě klikneš na mapu znovu.
5: Já si vybral roli DCA, což je obrana vlastních pozemních cílů před nepřátelským letectvem. To je jedno. Teď vybrat cíl a umístit ho. Změňte v první řadě tým na Severní Koreu. Prostě klikni na Americkou vlajku a uděláš z ní Severokorejskou. Klikni na ikonu přidat prapor – add battalion. Ze seznamu jsem vybral SCUDy, je tam 6 SCUDů, asi dvacet KrAzů, jeden Jeep a nějaká další vozidla. Chvilinku vydržte, než počítač jednotku umístí. Pak zase klikněte na přidat prapor. Kdybyste to neudělali, mohli byste klikat dále a co kliknutí, to stejný prapor na místě, kde jste kliknuli. Stejné je to se všemi ikonkami.
6: Chcete, aby se vám nepřítel pohyboval ? Proč ne ? Klikněte na prapor levou myší,udělá se na něm bílý kruh, ten potáhněte kam libo a pusťte. Počítač vybere jednotce nejkratší cestu k cíli, tím ale neříkám, že přímou. Jak získat o cíli informace ? Klikněte na něj pravou myší a dejte status. Dostanete co to je za jednotku, jaký má úkol, jaký čas má na splnění svého úkolu, jaká je síla jednotky ( červený pás vpravo ) a taky početní stav jednotky a jakou výzbroj obsahuje. Taky vám počítač řekne, v jaké formaci se jednotka nachází.
7: Teď dejte uložit ( SAVE ) na levé straně obrazovky, nějak si misi nazvěte a pak klikněte na back. Jste v okénku tactical engagement, záložce Saved a zeleně na vás svítí název vaší právě vytvořené mise. Ťukněte na ikonku vpravo dole, můžete se mrknout na briefing, jakkoliv přestavit trasu letu, výšky a podobně ( předtím si ale zastavte vpravo nahoře čas ) a zase vpravo dole už známá ikonka vás přenese do vaší mise. Můžete si vybrat, jestli chcete začít na startovací dráze nebo na pojížděcí dráze a po updatu 1.09 taky v hangáru, kde musíte svoji F-16C krok po kroku uvést do chodu.
8: Držte se metodiky uvedené výše, cíl najdi A-G radarem v GMT módu.

Na ně !

Standa S.

  Vytištěno z www.falcon-4.com