Mise 21: Bombardování pomocí DIVE TOSS (Originální manuál strana 5-23 DIVE TOSS WITH UNGUIDED BOM) REV. 2

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Tréninkové mise, Vydáno dne: 13. 02. 2007

Použití DTOSS bombardovacího módu je stejné jako použití CCRP až na jednu maličkost. Cíl musíš vidět přes HUD a označit jej pomocí TD boxu. Tím pohybuješ ovladačem pro pohyb kurzoru radaru, který je v tomto módu vypnutý. Poté ti naskočí běžná naváděcí symbolika CCRP.

Pozor,. verze 1.10 i SP 1 mění výrazně metodiku bombardování pomocí CCRP, viz. CCRP bombing mode.


Obrázek 1

Když vyvoláš DTOS mód, na HUDu přesně na značce FPM (značka směru letu) je umístěn čtverec TD box, s nímž pohybuješ po HUDu kurzorovými klávesami stejně jako kurzorem radaru. Cíl musíš tedy vidět přes HUD a označit pomocí HUDu. Označení provedeš opět klávesou Num.0 Poté se na HUDu objeví řídící čára s ukazatelem shozu (malou kolmou a po řídící čáře klesající čárečkou) a ty už můžeš útočit jako v CCRP módu.


Obrázek 2

Nikde se však nepíše jedna podstatná chyba celého systému DTOS zaměřování cíle: v tomto módu se totiž hodně dlouho a po přímé dráze pohybuješ v dostřelu PLO protivníka a máš minimum času úplně na všechno. Jestliže totiž musíš cíl vidět znamená to, že musí být už blízko, jestliže je cíl blízko a ty ho musíš ještě TD boxem najít a uzamknout, není to už legrace. Málokdy udržíte letoun v konstatním kurzu k cíli, cíl se bezvýhradně vždy po HUDu pohybuje a vy ho musíte TD boxem po HUDu doslova honit. Nebo precizně pilotovat. Předpoklad pro úspěšné zvládnutí tohoto módu je systém HOTAS anebo hands on throttle and stick, čili ruce na přípusti a kniplu a oči na HUDu. Vy prostě nesmíte spustit oči z HUDu, jinak se vám tento způsob útoku na cíl stane osudným. Pilot musí cíl vizuálně najít, okamžitě jej dostat do HUDu a do cca 3 sekund uzamknout a navést letoun na řídící linii, jinak cíl přelétává. K tomu navíc potřebuješ letoun mistrně zvládat při ovládání další spousty funkcí a tato tréninková mise je tedy hodně obtížná. Další zákeřností je hodně častá situace jako na obrázku 13-13. Na HUDu vidíme letiště a náš cíl nebude nic jiného ( to ti můžu zaručit ) než ranveje. Problém je v tom, že tím TD boxem uzamkneš na takovou vzdálenost všechno možné jenom ne tu zatracenou ranvej. Nad letiště můžeš jenom jednou, odhodit pumy a pryč. S tímto systémem zaměření to určitě nepůjde hladce a často to nepůjde vůbec. Abys si nemyslel, že kecám, zkus si tuto tréninkovou misi.

DTOS útočný profil
Může být jak hloubkový nálet ( ale vyžaduje perfektní navedení na cíl a bleskovou práci pilota s TD boxem a precizní s kniplem ) nebo i útoky ze středních výšek. V misi CCIP jsme si vysvětlili, na čem bude záviset zvolení útočného profilu a tím i našeho přežití.

Vstup do mise
Tvůj úkol začíná už při briefingu. Pohleďme tedy na postup této mise jakoby jsi již byl v kampani. Jsi v plánovací obrazovce Misiion schedule, stejně jako v CCIP módu.

Pod tabulkou misí vidíš svou letku, momentálně tam trčíš sám. Pod tím je mise s názvem: Koksan AB, což znamená nám již známou leteckou základnu v Koksanu. Zajímá nás opět knížka, což je vysoce důležitá věc a je bezpodmínečně nutné se s ní seznámit a po updatu 1.09 si briefing v ní obsažený můžeme již vytisknout, což velmi oceňuji. Nahlédněme tedy do briefingu a co vidíme…


Your task ( tvůj úkol ) deep strike
Time on target 09:01:02 ( Čas nad cílem )
Package elements: ( složky skupiny ) Cowboy 1, deep strike 1 x F-16C destroy landing lights and return home immediatelly ( znič přistávací světla a vrať se ihned zpět )
Pak seznam steerpointů a jejich parametry:
dist = vzdálenost,
head = kurz,
IAS = rychlost,
Alt = výška,
comments = poznámka neboli popis činnosti na steerpointu.
Ordnance: ( výzbrojní materiál ) 500 x 20 mm cannon, 12 x Mk-82
Weather: ( počasí )
Wind =vítr, temp = teplota, clouds = mraky, con layer = výška, kde se za letounem tvoří kondenzační stopa - vynikající návodce radarových operátorů SAMů a PL dělostřelectva.
Emergency procedures ( nouzový postup ) Nagpo-ri airstrip
Good luck = hodně štěstí popř. zlom si vaz. Nebo tak nějak.
Chybí zde potentital threat = možné ohrožení, kde je vypsáno jak nebezpečí na zemi ( AAA, SAMy, tak protivník ve vzduchu ale pozor, pouze to, co je výzvědné službě dostupné, mise bývá někdy zcela jiná.

Ikonka vedle, to kružítko, je úprava trasy. Zde si můžeš měnit parametry trasy jako je výška nad jednotlivými steerpointy, rychlost atd atd. ( v cvičné misi ti to není nic platné, jsi už před cílem a v naprosto nevhodné poloze, takže se nenamáhej ) Steerpointy můžeš taky rušit stejně jako přidávat. Trasu k cíli můžeš měnit také přímo v mapě, kterou si zvětši tlačítkem vpravo nahoře přes celou obrazovku. Pravou myší vyvoláš místní nabídku a levou vybíráš. Spusť si translator (pokud ho máš ) zároveň s Falconem a překládej si, co jednotlivé kolonky znamenají. Můžeš si zobrazit kde má protivník známé stanoviště SAMů a AAA, pozemní jednotky, základny stíhačů a podle toho přemístit steerpointy a samozřejmě pak upravit rychlosti, časy nad nimi a výšky…

Další ikonka je munition vozík s pumou, kde můžeš letoun, pokud je ještě na zemi, naložit podle svého přání. Já v drtivé většině nakládám letoun zcela jinak, než mě to stanoví briefing. K tomu musíš znát účinky a vlastnosti munice nebo dalšího příslušenství, kterou nakládáš pro splnění té které mise.

Poslední ikonkou jak známo vlítneš rovnou do toho, ale tu ještě nechejme na pokoji.

Tvůj úkol: zničit přistávací světla na ranvejích - !stejné jako v misi 20!

Protože jsem starý rebel tak prohlašuju, že tento úkol je čistá bejkovina. Ale pozor ! Za každou misi v kampani jsi hodnocen a to i do osobního deníku - logbooku. V misi můžeš být hodnocen pěti stupni jako ve škole: excellent, good, average, poor, horrible = paráda, dobrá, průměrně, uboze, strašně. Tedy od pěti do čtyř a tento rating vidíš ve svém logbooku jako průměr ze všech misí ve všech kampaních. Pod 4, 5 jsi prostě slabý kus.


Obrázek 3

Takže ta světla. Ono s Mk-82 díru ani do světa ani do ranveje neuděláme. Jestliže koukneme na steerpoint č. 4 což je "strike" a mrkneme na kurz nad ním zjistíme, že je to 143 °. To je na jihovýchod, ale Koksan AB má dvě ranveje, z nihž jedna je 01 ( tedy 010 °) a druhá23 ( tedy 230°). Takže nad letiště dolítneme naprosto nejnevhodnějším kurzem k tomu, abychom rozhodili přistávací světla a mohli zmizet. Letíme rovnou kolmo na obě ranveje. Bohužel jsme v misi, která se nedá editovat - tedy měnit. úkol můžeme a musíme splnit tak, jak si to v misi nikdy nemůžeme a nesmíme dovolit. Umožní nám to naučit se některé postupy, takže berme to jak to je.

Počáteční podmínky.
Rychlost: 380 kts
Výška: 7500 fts
Kurz: 217°
Klopení: cca 10°
Přípusť: 70%
Mód: navigation
Cíl: Koksan AB
Poloha cíle: 358°, 46 n. m. bullseye
Naše pozice: před steerpointen č. 3

Popis mise.
V této misi budete prakticky procvičovat bombardování pozemních cílů pomocí neřízených bomb a CCIP módů.

Postup:

1: Zmrazit simulaci Shift + F.
2: Přípust na 85 %, A-G mód klávesou end, F5 submód GM, klávesou § DTOS mód. Kdo chce, klávesou Ctrl +7 nahodí na HUDu digitální stupnici. Buďto myší nebo přímo tlačítky OSB nebo klávesnicí N nastav RP na 6,rozptyl na 175 ft klávesou L.
3:A teď pozor. Když se pohledem Ctrl + šipka vlevo kouknete tamtéž, vidíte Koksan AB přímo pod vámi vlevo. Začátečníkovi není jasné, že to prostě nemůže stihnout, leda ve střemhlavém letu a dole ho na tuti sestřelí..
4: Odmraz simulaci, otoč letoun vlevo a potlač knipl od sebe tak, aby jsidostal jednu z ranvejí do TD boxu, pak stiskni označení cíle a jsi frajer.
5: Zvedni letoun a drž se řídící linie, drž pickle a čekej, až to tam napadá. Pozor na PLO protivníka, použijte fléry a staniol jako v misi CCIP.
6: Nezapomeň, že svrhneš šest pum v řadě naráz a to s rozptylem 175 stop každou, proto se snaž TD box zaměřit na kraj cíle, tedy první ranvej z tvého pohledu.
7: Zbylo ti ještě šest pum, tak to zase otoč poněkud dále od cíle a zkus si, jak by to mělo vypadat, když budeš nalítávat přímo na cíl místo nesmyslné krkolomné zatáčky.

Opakovaný útok
Je vysoce riskantní. Pamatuj si, že tvoje hodnocení bude vyšší a na tvoji kariéru méně dopadne, když misi nesplníš ale vrátíš se se všemi letouny zpět, než když cíl zasáhneš a vrátíš se sám. Pokud má cíl vysokou prioritu a je nutné útok opakovat poté, co se první útok nevydařil, dodržuj následující pravidla: nikdy se nevracej ze směru, kterým jsi cíl opustil po prvním útoku. Odleť alespoň patnáct mil daleko, pak změň kurz o 90° a teprve až budeš mít jistotu, že se k cíli vrátíš z jiného směru, útoč znovu. Pokud možno vystoupej na alespoň 9000 fítů a použij CCRP mód. Jestliže je cíl bráněn funkčními SAMy, použij útok nazvaný loft. Je to CCRP způsob útoku, který spočívá v letu v minimální výšce maximální rychlostí v závěru útoku, přičemž tři míle od cíle letoun zvedneš se 4 G do 45° klopení a za obranných protiopatření držíš pickle tlačítko. Tato metoda má tu výhodu, že se letoun k cíli příliš nepřiblíží, pumu vysokou rychlostí nadhodí a jakmile puma vypadne ze závěsníků, následuje prudký obrat pryč od cíle a zpět k zemi za dalších obranných protiopatření. Tímto způsobem zvětšíš dramaticky dolet pumy, neboť letí vysokým obloukem velmi daleko. Metoda však není příliš přesná. Lépe řečeno: je tak přesná, jak přesně umíš udržet letoun na vodící linii. Ale délka letu, vítr, rozdílná hustota vzduchu a další faktory přesnost zcela jistě poněkud ovlivní.
Při opakovaném útoku se ti prostě nemůže stát, abys PL obranu protivníka znovu nachytal s trenýrkami na půl žerdi. Musíš si při briefingu zjistit, kde má PLO protivníka stanoviště a těmto se bezpodmínečně při opakovaném útoku vyhnout.

Postup

1: Zkontroluj si svoji pozici, přepni na nav mód a dle HSD nasměruj letoun znovu na cílový steerpoint
2: Přepni znovu na A-G mód klávesou end, pak klávesu F5 pro GM mód a klávesou § pro DTOS mód. TD boxem pomocí kurzorových kláves najdi cíl a označ ho.
3: Zaútoč již známým módem CCRP, do něhož jsi se vlastně po označení cíle v DTOS módu nyní dostal.

Taktika DTOS útoku
Tenhle útok bych si dovolil použít tehdy, když bych bezpečně věděl, že PLO protivníka je umlčená. Napsal jsem větu v podmiňovacím způsobu a to proto, že v misi, kde jsi u cíle už tak vystresovaný, že uděláš nejjednodušší věc co můžeš a mizíš pryč, ti na nějaký DTOS mód nezbude ani čas a ani si na něj nevzpomeneš. Dovedu si představit, že takto provedu hloubkový útok, ale to bych musel mít velmi pečlivě nastudován terén v okolí cíle, orientační body a Off sety a ještě by mě nesmělo nic při útoku rušit, protože se stačí odchýlit o tři míle od trasy a veškerá orientace je při letu ve výšce 100 stop v čoudu.

úspěný útok přeje Mira & Staňa

  Vytištěno z www.falcon-4.com