Mise 11: Přistání bez motorů (Originální manuál strana 3-11 (Flameout landing)

Autor: Harm <harm(at)mzidek.net>, Téma: Tréninkové mise, Vydáno dne: 24. 02. 2007

Věřím všemu, ale že by se mě podařila taková náhoda, že v okamžiku vysazení motoru bude nad nějakým letištěm a k tomu dost vysoko na plachtění s tryskáčem, to je silné kafe. Přesto je nutné se to naučit už proto, že situace může být dramatická a letadlo vám může činit problémy a tak nezbude než nakonec přistát bez motoru.

Ve verzi 1.10 jsem už měl takovou poruchu, že po zásahu dělostřeleckým šrapnelem jsem mohl kroužit nad cílem a nedalo se nic jiného dělat.


V první řadě se nepokoušejte učit přistávat bez motoru, když to bezvadně neumíte s motorem. V přistání bez motoru jde o to, že musíte především odhodit všechny podvěsy. Předtím se ovšem přesvědčte, zda skutečně už nemáte nikde palivo ( přepínač zobrazení stavu paliva vpravo od HSD ve verzi 1.10 ) a držte se manuálu k verzi 1.10, kde je popsána činnost EPU a kde je kolik paliva a za jakých okolností palivo z nádrží nedostanete atd atd. Stíhačka F-16 dokáže uletět bez motoru 7 n.m. při poklesu o 5000 fítů. Raději kalkuluj se šesti mílemi na 6000 stop. Musíš plachtit se 6° AOA, což odpovídá rychlosti 210 uzlů. Sestupová dráha takovéhoto přistání má přitom 11 až 17°sklon. Což je hodně po přistání s motorem a akorát bez něho. A teď pozor, popisovat budu verzi 1.10, která je opravdu diametrálně odlišná od verze 1.08, kde spousta úkonů odpadá. Pravidlo číslo 1: kniplem se netrhá ale pomalu se s ním pohybuje a drží se tak, aby letoun letěl tam kam chceme. Trhnutí kniplem a jeho vrácení není řízení letadla.

Počáteční podmínky:
Rychlost: 250 kts
Výška: 10000 fítů
Kurz: 360°

Stav avioniky: právě vysazují motory a začíná pracovat EPU ( emergency power unit ) která má palivo na deset minut. EPU ovládá hydrauliku a dodává napájení pro nejdůležitější přístroje právě pro přistání, funguje HUD ale nefungují MFD. Svítí hlavní varovné svěštlo Master caution, svítí tzv. „eyebrow lights“ a to „engine fire“ a „hydraulic pres.“ Zatímco motor nehoří, okruh „A“ hydrauliky je kaput a jenom již zméněná EPU dodává tlak na to, abyste mohli vysunout podvozek a pohybovat kormidly. Na HUDu svítí varování Fuel. Letoun je podvěšen pumami a jinými podvěsy. Podvozek půjde ven pouze nouzovým způsobem !Postup:

  1. odhoz všech podvěsů, potlačit knipl aby nos letounu směřoval na začátek ranveje 34 kde budeme přistávat. Pro vysvětlení jak okamžitě poznáte která ranvej má jaké číslo a z jakého směru na ní máte nalítnout: to číslo 34 znamená 340°. Když tedy letíme kurzem 360° a máme přistát na ranveji 34 bude to přistání z našeho směru no a jestli je to levá nebo pravá nám řekne věž.
  2. nakonfigurujte si HUD a drift C/O spínačem vystřeďte FPM která zobrazuje svým posunem na stranu snos větru. Netrhejte kniplem
  3. Požádejte věž o nouzáček klávesou T a možností 3: declearing emergency. Zde upozornění: Nikdy této možnosti v kampani nezneužívejte, nevyplácí se to ! Věž se Vám představí jako tuším že Kunsan tower, sdělí že máte povolení k nouzáku a že vaše dráha je 34 vlevo. Záchranné prostředky byly aktivizovány. ( nesmějte se, ve verzi 1.10 vám po letišti skutečně jezdí všechno, co má kola ! Ale ne zase bezúčelně. )
  4. S prázdnou mašinou se dá klouzat velmi rychle i při asi jen sedmistupňovém sestupu ale pozor: neblbněte s brzdícími štíty ani podvozkem. Zatím. Jen ať to frčí ! FPM máte pevně posazeno na začátek ranveje 34 vlevo a jedete dolů jako širóni. Jestli nedokážete udržet FPM bez problémů na začátku ranveje vraťte se k základům létání, tady nemáte co dělat.
  5. Teď to přijde. Raději blíže než dále ( co já vím řekněme ve výšce cca 200 fítů ) vysuňte nouzovým způsobem podvozek ( jinak to nejde, nezapomeňte, že A okruh hydrauliky někam odešel a jen tak se nevrátí ) a podle toho jak se sníží rychlost letounu a jak ho srovnáte těsně nad ranvej i brzdící štíty a pokud možno dosedněte z klouzavého letu ( ne jako pytel cementu ) na zadní kola.
  6. Po dosednutí předního kola na beton ranveje ( některým i na trávu vedle ) aktivujte jeho ovládání a pozor: Při vysokých rychlostech ho hezky ulomíte nebo poškodíte, proto napřed snižte rychlost na takových sto padesát knotů, než začnete korigovat dráhu letadla.
  7. Nezapomeňte na brzdící štíty ani na brzdy kol podvozku, slušností je taky sjet z ranveje. Tohle všechno budete potřebovat v kampani. Návraty z mise jsou mnohdy dramatičtější než napadení cíle. Zatímco při letu tam se mnohdy můžete nudit, zpátky skoro nikdy.

Tak do toho boys ! Tohle musíte umět. Je to dobrý test jak dobře letoun ovládáte.

  Vytištěno z www.falcon-4.com